70 г. от основаването на Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов”

Снимка: БГНЕС

Точно преди 70 г. на 1 ноември композиторът и диригент Светослав Обретенов слага началото на първия български професионален вокален състав. Отначало наречен Държавен радиохор, през 1954 г. той е преименуван на Българска хорова капела. Диригентът, издигнал до най-големи висоти формацията, е Георги Робев. С него тя се прочува по цял свят. За личностите, дали своя принос към състава, маестрото разказва в интервю, съхранено в „Златен фонд” на БНР:

Най-дълго е сътрудничил на Обретенов диригентът Крум Бояджиев, който оглавява капелата след кончината му. От 1955 г. главен диригент стана Димитър Русков. Той пое едно богато наследство – колкото и ценно, толкова и задължаващо. Разви го чрез разширяване на репертоарните рамки и техническите средства, тогава се разрасна звукозаписната и концертна дейност. За 10 г. години той успява да добави около 600 песни в репертоара и продължи да работи със състава в областта на ораториалната музика – цел, поставена от Светослав Обретенов. Бяха изпълнени шедьоври като кантатата „Александър Невски“ от Сергей Прокофиев, кантатата „Кармина Бурана” от Карл Орф, IX симфония от Лудвиг ван Бетовен. Друг диригент, оставил ярка следа в историята на състава, е Васил Арнаудов. В продължение на 2 г. под негово ръководство бяха изнесени много концерти, сред които един в зала „България”, на който се изпълни кантатата „Катули Кармина” от Карл Орф. Васил Арнаудов разшири обхвата от съвременни произведения в репертоара.

След 1981 г. Хоровата капела се присъединява към състава на Софийската филхармония. Десетилетия наред тя заема важно място в музикалния живот на България. Изпълнява най-добрите образци от българската акапелна хорова класика и играе ролята на своеобразна школа за подготовка на много диригенти. Разностранни са изявите на Капелата – тя звучи в концертните зали, представя репертоар от най-различни стилове и епохи, гастролира из Европа, Америка и Азия. Постоянно е присъствието й във водещи европейски международни фестивали като „Пражка пролет”, „Братиславски музикални дни”, Музикален фестивал – Бърно, Дрезденски музикален фестивал, Гръцки фестивал „Димитрия”. Ето какво споделя за турнетата зад граница Любомир Митрополитски – диригент, участвал в пряката творческа работа и в голяма част от подготовката на крупните оратории в репертоара:

Факт е, че сме създали в мнозина от слушателите за първи път етническа и географска представа за България. Независимо от пречките, които понякога сме срещали при гостувания в чужбина, всички от състава оставахме удовлетворени и изпълнени с щастие, че където и да отидем чрез хуманизма на изкуството, сме спомагали за сплотяването на хората.

За високите художествени постижения на състава свидетелства следното изказване на Дмитрий Шостакович: Огромно впечатление ми направи изкуството на Хоровата капела. Това е един прекрасен колектив, който пее мащабни произведения много добре. Съдържателно предава тяхното музикално съдържание, необикновена е чистотата на интонацията му. Считам, че това е признак на голяма хорова култура в България.

В наши дни формацията носи името Национален филхармоничен хор „Светослав Обретенов”. Настоящият 86-и сезон на Софийската филхармония ще премине под знака на 70-годишнината на хора.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00