"Фондацията" приключи успешно турнето си в Северна Америка

| обновено на 06.11.14 в 15:17
Снимка: „Фондацията”

Кирил Маричков, Иван Лечев, Дони, Славчо Николов, Венко Поромански са достатъчно известни музиканти от родната сцена. Кариерата на всеки един от тях е свързана с различна група – Кирил Маричков е емблемата на „Щурците”, Иван Лечев е значима фигура от „ФСБ”, Дони – от поп дуета „Дони и Момчил”, Славчо е китарист на „Б.Т.Р.” и Венко – барабанист от бившата група „Те”. Това, което ги обединява, е любовта им към българската рок музика. Създавайки „Фондацията” те сбъдват една идея – да запазят най-обичаните авторски песни от своите групи и да ги предложат в нови аранжименти на феновете си.

Да припомним, че първата изява на „Фондацията” пред затворен кръг приятели беше през пролетта на 2013 г. в столичния  клуб „Максим”.  След това формацията  направи своето първо турне в САЩ. Сега, година по-късно осъществи второ, много по-голямо и обширно. Градовете, в които „Фондацията” е радвала българската публика в Канада, са били Отава, Монреал, Торонто, Калгари и Ванкувър.

Направихме осемнайсет концерта в Северна Америка – пет в Канада и тринайсет в САЩ – сподели Славчо Николов. – Много емоционално преживяване беше турнето и за нас, и за публиката, която беше предимно българска. В Калгари, Бостън, Ню Йорк и Вашингтон дойдоха хора, които за първи път чуха  „Фондацията”. Получихме голям комплимент от някои от тях – „Ние бяхме на концерт на Ерик Клептън – споделиха те, но вашият повече ни хареса”. Много българи знаят песни като „Клетва”, „Спасение”, „След десет години”, няколко поколения са израснали с тях и предполагахме какво да очакваме. Затова  хубавите думи, който получихме като сравнение с този велик изпълнител, бе толкова ценни за нас. След Ванкувър, последният град в Канада, продължихме турнето в САЩ – Сиатъл, Сан Франциско…

Концерт в Атланта, Джорджия. Снимка: „Фондацията”От там взехме голям бус, в който натоварихме инструментите и потеглихме по американските пътища и така стигнахме до Бостън продължава Славчо Николов. – Общо разстоянието, което изминахме, беше 22 000 км. със самолет и около 12 000 км. с бус. Графикът ни беше доста натоварен, дълго шофиране, след това репетиция и концерт. Но в крайна сметка ние си го направихме така, за да можем да обиколим и да видим максимално от САЩ. Концертите ни бяха в Лос Анжелис, Лас  Вегас, Далас, Хюстън, Тампа, Маями, Куест, Чикаго, Атланта, Ню Орлеънс, Вашингтон, Ню Йорк и Бостън. Турнето беше организирано от нашия мениджър за Америка, Орлин Мирчев, както и от местни съмишленици. Участията ни бяха предимно в  концертни зали, но имахме и в клубове. Силни вълнения, изживяни от всички нас, които обичаме тази музика. Сега за предстоящия ни концерт на 10.11 в зала „Армеец” сме подготвили специална изненада за феновете ни – допълва още Славчо. По средата на изявата, аз и Иван Лечев ще свирим на електрически китари. Песни като „Няма как, „Вкусът на времето”, „20 век” ще бъдат изпълнение в „по-твърд” вариант.  Един от най-емоционалните моменти, който очакваме да се получи, е излизане на сцената на „Щурците” за първи път след смъртта на Петър Гюзелев от тази култова група. Благодарение на новите технологии,  китаристът който вече не е между нас, „ще присъства” с изпълнението си на концерта ни.

С това музикално събитие „Фондацията” завършва концертната си дейност за 2014-та. Съвсем логично е да попитаме ние, техните почитатели, какво следва оттук нататък за петимата музиканти. Славчо сподели, че са пред избор – дали да продължат да канят гост-музиканти от други групи и така да обогатят репертоара на „Фондацията” или да се отдадат на писане на авторска музика.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00