От „Беларус” до рояла на Хоровиц – пианистът Веселин Нинов

БНР Новини
Снимка: личен архив

Макар и още съвсем млад, Веселин Нинов има забележителна кариера като солист и камерен изпълнител в САЩ. Казва, че от съвсем малък е искал това – да живее и концертира отвъд океана. След поредица успехи на големи международни конкурси, днес Веселин се радва на професионалните предизвикателства, пред които постоянно се изправя. Само едно от тях – музикантът е сред малцината, получили шанса да концертират с рояла на легендарния Владимир Хоровиц.

Веселин е роден в Плевен, в семейството му няма музиканти. Започва да учи пиано едва четиригодишен в Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков” в града, където завършва и средното си образование. През цялото време е в класа на известния клавирен педагог Антоанета Воденичарова. С нея се подготвя и за първия си национален конкурс – „Светослав Обретенов” в гр. Провадия. Той е на пет, а се състезава в група с десетгодишни деца и печели награда. Следват още много победи, за които и до днес е благодарен на своята учителка и българската система на музикално образование.
Нашите музикални училища дават много добра подготовка не само за изпълнители-солисти и камерни музиканти – казва той. – Много сериозно са застъпени теоретичните дисциплини, които разширяват практическите умения от ранна възраст. Много съм признателен на моята преподавателка по пиано г-жа Воденичарова за всичко, което направи за мен, както и на нашата образователна система. В Ню Йорк попаднах за пръв път през 2006 г. Бях на 16 години. Имах участия във фестивали, запознах се с американски професори, пред които свирих. Сред тях имаше и руски музиканти, избрали да живеят и преподават в САЩ. По-късно продължих образованието си в Long Island Conservatory, в класа на проф. Тамара Поддубина. Много харесвам начина, по който се работи в Щатите, но пак подчертавам – много ми помага усвоеното в България. Знанията, които ние получаваме още в тийнейджърска възраст, тук се преподават доста по-късно. Това ми даде много предимства.
Пианистът разказва, че първото му пиано било „Беларус”. Произвеждани в Съветския съюз, тези инструменти бяха много разпространени у нас – заради сравнително доброто си качество и достъпна цена. Пианата с това име бяха и повод за много музикантски шеги – заради едноименната марка съветски трактори, широко използвани в селското стопанство. През последните години младият ни сънародник има възможност да свири на прекрасни рояли.

От година и половина съм представител на BV Artists International и постоянно изнасям концерти с оркестър и солови рецитали в Ню Йорк и околностите. Имам и проекти за компанията Steinway, които включват изпълнения на рояла, произведен специално за Владимир Хоровиц – изключително преживяване за мен. На този инструмент известният руски пианист е изнасял концертите си, с него е пътувал по света, придружаван от личния си акордьор. Днес – около 25 години след смъртта на Хоровиц, акордьорът продължава да съпровожда рояла и да се грижи за състоянието му. За пръв път свирих на него през 2012 г. по покана на Steinway в Лонг Айлънд. Толкова история е съхранена в този инструмент... Спомням си, че изпълних една от рапсодиите на Лист. Още с първите тонове усетих невероятен мащаб на звука и огромна радост. Истинска, чиста радост от това, което излизаше изпод пръстите ми. Много специален момент за мен. И за всеки, който има шанс да се докосне до тези клавиши.
През 2015 г. ми предстои вълнуваща среща – концерт с една от най-известните дами на музикалната сцена в Ню Йорк – Сюзан Дийвър (Susan Deaver), диригент, музикален директор на North Shore Symphony Orchestra. Да си на сцената с нея и оркестъра, който ръководи, е прекрасно. Миналата година заедно изпълнихме Концерта за пиано на Чайковски. Сега поканата е за Концерт за пиано и оркестър № 2 от Шостакович – невероятно красива музика. Голяма чест за мен е да бъда част от събитието, тъй като г-жа Дийвър е решила така да ознаменува края на своята успешна кариера, след което планира да се оттегли от дейността си на диригент.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00