Владимир Кърпаров представя дебютния албум на „Форколор“

Снимка: forkolor.com

Саксофонният квартет „Форколор“ е създаден през 2009 г. от Владимир Кърпаров. Наскоро формацията представи в Берлин своя първи албум. Музиката в него е авторска и носи свежи идеи, родени от сътрудничеството на великолепните изпълнители. Класически и джаз елементи „се срещат“ с български фолклорни мотиви и „джипси“ интонации, пречупвайки се през инвенцията на четиримата саксофонисти.

Много обичам саксофона заради богатия тембър, звучността му, вибрациите и възможностите, които дава като инструмент
– казва Владимир.  Една от мечтите му винаги е била да направи саксофонен квартет. Успява да я осъществи няколко години след като отива да живее в Германия. Във „Форколор“ му партнират трима немски инструменталисти. Катарина Томсен, единствената дама сред тях, свири на баритон саксофон. Тя е истинска „груув машина“ според колегите си и се справя прекрасно с поддържане на ритъма и ниските тонове в хармонията. На алт саксофони са Флориан Трюбсбах и Андре Симиоти. На тенор саксофона е лидерът на групата. Квартетът е имал много изяви в края на октомври и началото на ноември. По това време в Германия и цяла Европа беше отбелязана 200-годишнината от рождението на Адолф Сакс. Майстор на музикални инструменти, белгиецът е изобретател на саксофона. Затова 6 ноември – неговият рожден ден, се отбелязва като международен ден на този инструмент.

Около празненствата като че ли хората си припомниха какви възможности има не само саксофонът, но и формация като нашата. Аз самият, преди да дойда в Германия, само бях чувал за саксофонен квартет. „Форколор“ създадох по повод на няколко концерта в България, за които получих покана. Радвам се, че успях да събера тези прекрасни инструменталисти и композитори. Дискът, който представяме, включва наши авторски пиеси. Представихме го в известен джаз клуб в Берлин. Съвсем случайно по същото време в града беше Найджъл Хичкок – един невероятен саксофонист, участвал в легендарния саксофонен квартет “Itchy Fingers”.  Той спонтанно се включи във втората част на нашата програма. Беше страхотно преживяване – пет саксофона на сцената звучат внушително. Вече имаме много добри рецензии от авторитетни музиканти. Всичко това ни мотивира да творим повече. Обмисляме подготовката на още един албум с наши композиции. Бих искал и в него да включа други колеги, както направих сега.

Гост-солисти в новия компактдиск на „Форколор“ са двама известни български музиканти – Стоян Янкулов на тъпан и  Недялко Недялков – кавал.

В Германия Владимир Кърпаров работи с още няколко формации, около които също има добри новини.

С Владимир Кърпаров квартет, с който изпълняваме джаз, направих записи за нов албум.  Надявам през пролетта да го представим. В него също има гост музиканти от България – отново Недялко Недялков и акордеонистът Петър Ралчев. Участвам и в джаз трио, заедно с Уве Кропински и Сузане Паул. Скоро взехме участие в Джаз фестивала на Гьотинген. Продължавам и с формацията “For Free Hands”. А в театър „Берлинер ансамбъл“ свиря в един нов спектакъл, чийто режисьор е известната Катарина Талбах. Дори имам малка роля на сцената. Разгледах историята на театъра и установих, че преди много години за същия театър е писал музика нашият голям композитор Панчо Владигеров. Това ме изпълни с огромна радост.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00