Един от участниците в него е Любомир Велев, който на 5 декември ще представи изцяло своя програма. Той ни връща назад във времето, когато този фестивал започва от една идея:
През 1988 г., на благотворителен концерт в Младежкия дом в София, свириха изпълнители, използващи електронни инструменти. Успехът от събитието доведе до фестивал за електронна музика. Това се случи в град Гоце Делчев. Организатори на форума тогава бяха Симо Лазаров, Ангел Андонов и Любомир Кавалджиев. От 1994 г., в продължение на следващите десет години, аз поех от Симо работата по организацията му. Освен това свирех и в група „Дилема“, също участник във форума, с Иван Вълков и Стоимен Сърбинов. Заедно бяхме активни във вече утвърдилия се фестивал за компютърна музика до 2003г. От 2010 г. аз направих в моето студио смели крачки в посока на това, музиката да има своята визуална страна. Започнах да правя арт филми, като показвам творчество на автори от различни изкуства с музика, написана от мен. Използвам най-нови и високи технологии на звук и екран. Бях изненадан, когато първият филм бе много добре приет от хората. Досега съм изработил 58 филма. Поставих си още по-висока цел – да представя музика в 5.1 surround sound. Затова се насочих към филмотечно кино „Одеон“, което разполага с висок клас апаратура. Програмата, която съм избрал за фестивала, е съставена от един рекламен трейлър и девет арт филма, направени от мен тази година. Всичките са с различна насоченост по отношение на изкуството в тях.
Симо Лазаров продължава да е главен двигател на „Вселената на компютърната музика“. Фестивалът вече е под покровителството на СБК и НБУ – две институции, с които проф. д-р Симо Лазаров е тясно свързан и като композитор, и като преподавател.
XIII–то издание на Международния форум „Вселената на компютърната музика“ се закрива на 6 декември в предаването на програма „Хоризонт“ на БНР – „Картини от една изложба“. Участниците в него ще направят една музикална ретроспекция на изминалата година.
Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..
Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..
Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..
За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..
Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..
Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..
Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..