Днес се отбелязват 80 години от рождението на Вили Казасян

БНР Новини
Снимка: БГНЕС
Има музиканти, които оставят важна следа в историята. Един от тях, за когото винаги ще си спомняме с най-топли чувства, е Вили Казасян. Той не само допринесе изключително много за развитието на българската музика, но притежаваше и невероятно чувство за хумор и харизма. Завършва висшето си образование във ВМЕИ, но джаз музиката заема по-важно място в живота му и определя неговия път до края. Безкрайно много са изявите му в тази насока – композитор, аранжьор, най-известните български фестивали и музикални конкурси са свързани с неговото име.

Вили Казасян пише детски песни, музика към филми, театрални спектакли, телевизионни и радио-мюзикъли. Дебютните му изяви започват през 50-те години като пианист в „Джаза на младите”. Най-голямата му любов във времето се оказва Биг бендът на радиото и неговата неразривна връзка с него продължава дълги години. Ето какво разказва незабравимият музикант – записът е от Златния фонд на БНР от 2000 г.:



40 години съм в Радиото. Горе-долу по същото време е създаден и Биг бендът. Няколко поколения преминаха през този оркестър. Почти не познавам утвърдени музиканти, особено от близкото минало, които да не са свирили там. Това е една невероятна школа за всички, които искат да станат професионалисти. Мисля, че за да стане човек пълноценен инструменталист в бенда, трябва да има поне две години стаж в него. Така се адаптира, вписва се в състава. Имам чувството, че животът ми е минал в БНР. Ако не бях тук толкова време, мисля че нямаше как да изпитам удоволствието и от свободната практика. Опитът, който придобих за този период в медията, не може да се замени с нищо. Един биг бенд не може да свири всичко. Той може да се развива само със сериозна, джазова музика. Истината е, че такъв състав у нас не може да си позволи лукса да свири само в този жанр, защото са малко възможностите за изява. Така че е естествено той да изпълнява и други функции. Биг бендът стои стабилно в една много сериозна институция като тази, която има възможност да излъчва и продуцира
.

След приключване на активната си дейност с бенда на Радиото, диригентът  създава свой „Вили Казасян бенд” през 1998 г.

Дъщеря на големия музикант, Хилда Казасян тръгва по стъпките на баща си. Но, както певицата споделя, на него му е трябвало доста време, за да се убеди, че тя има необходимите качества за сцена. С какво ще запомни певицата своя баща:



Аз не го помня, а съществувам и до ден-днешен с него, с атмосферата, която той успя да предаде и на мен, а именно цялото това приятно и уютно усещане за музиката, във всичките й нюанси и красота. Научи ме на друг поглед към света и мисля, че всички, които имаме това различно светоусещане, сме много по-щастливи. Безкрайно съм благодарна за всичко, на което баща ми ме е научил. Затова не ме изпълват спомените, а знанията от него, които  са непреходни. Толкова силно желание за живот, за музика притежаваше само той. Не съм ги срещала в друг човек до момента.

През 2005 г. БНР проявява своето уважение към Вили Казасян, като го награждава с най-високото си отличие „Сирак Скитник” за цялостен принос към националната медия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00