Десетилетия на джаз сцената

Емануил Манолов на 80 години

Саксофонистът Емануил Манолов-Бадема е един от най-известните музиканти у нас. Името му е свързано с оркестрите от 50-те и 60-те години на м.в., без които е немислима историята на жанра и пъстротата на съвременната джаз сцена в България.  Днес Бадема навършва 80 години. Всички, които го познават, ще се съгласят, че носи възрастта си с удивителна лекота. Може би, защото десетилетия наред спортуваше активно, дори беше инструктор. През зимата – на ски, през лятото – на сърф. Колегите му се шегуваха, че е най-добрият саксофонист сред спортистите.




В Музикалното училище в София получава класическо образование, но съвсем рано „разочаровал“ своя учител по кларинет. Открил магията на „свободната музика“, той остава с нея повече от шест десетилетия. През последните години не свири на сцена, основното му занимание е преподаването. В разговора ни се връщаме към ученическите години, първите изяви и първата среща с джаза.



Тогава по танцовите забави се свиреше главно румба. Джаз започнах да изпълнявам по-късно. Веднага след 9 септември 1944 г. у нас имаше различни чуждестранни мисии – американски, английски. Джазът все още не беше забранен. Това се случи по-късно, когато мисиите прекратиха дейността си. Стилът беше обявен за „упадъчен“, а саксофона наричаха  „капиталистически инструмент“. Независимо от това, през 50-те години на ХХ век в София, Пловдив, Русе имаше музиканти, които свиреха джаз. Диригентът на оркестър „Оптимистите“ Божидар Секеларев сключи договор с Български държавен цирков театър. Така можехме да пътуваме в чужбина. Солистки бяха Леа Иванова, Снежка Добрева, Лиана Антонова. Правехме матинета преди представленията, на които репертоарът ни беше от „забранената музика“. След това започнах с оркестъра на Васко Алипиев  в бар „Астория“.  Другото култово място от онова време, в което звучеше джаз, беше в бирхалето на ресторант „България“.  Голяма част от посетителите в нощните заведения бяха чужденци и нямаше контрол върху репертоара.Случайна среща с голямата певица Леа Иванова ме направи част от нейния бенд. Познавахме се добре, тя имаше договор за Германия, но й трябваше още един саксофонист и ме покани. На трамвайно билетче (нямахме друг лист) Леа написа бележка до служителя в Концертна дирекция, от когото зависеше да получа паспорт за чужбина. Изглеждаше ми несериозно, но бележката свърши работа и аз заминах.

Следват много успешни концерти във Фридрихщат Палас, където оркестърът на Еди Казасян и Леа Иванова участват в програмата. По-късно в Германия Бадема работи с известни имена - оркестъра на Линденберг, Хорст Крюгер секстет, оркестъра на Клаус Ленц. Общо десет години музикантът работи активно в Германия. Завръща се в България, но отново тръгва на път – този път с “Макове”, групата, която съпровожда Лили Иванова. У нас саксофонистът е известен преди всичко като солист на Биг бенда на БНР. Стотици са соловите му пиеси, записани за фонда на нашата медия. Дълги години Емануил Манолов ръководи и „Дикси Суинг“ – неголям оркестър, с който свири допреди няколко години. Издадоха и диск, една от пиесите в който е Lonesome.



На 18 декември колегите  от Биг бенда и диригентът Антони Дончев са решили да отбележат 80-годишнината на Бадема. Концертът е посветен и на още двама от музикантите, свързали името си с историята на оркестъра – тромпетиста Генчо Въртовски, който навърши 70 години и незабравимия Вили Казасян – дългогодишен диригент на бенда, чиято 80-годишнина също отбелязваме през декември.

Снимки: личен архив

Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00