Коледни мечти с Гергана Велинова

БНР Новини
Снимка: anavelinova.com

Исках да направя албум за Коледа, но музиката в него да се отличава от всичко, което звучи около празника, да докосва сърцата, независимо от религиозни и философски убеждения. Много хора вярват, че е възможно целият свят да се обедини и са отворили съзнанието и сърцата си за това – така Гергана Велинова (позната отвъд океана с името Ана Велинова) представя новия си албум „December Wishing”, издаден в края на ноември в САЩ. След три седмици в престижната класация на американските радиостанции за джаз CMJ US Radio Jazz Charts, в момента той е на седмо място. Това е безспорен успех, като се има предвид, че албумът е в „море” от хубава музика и великолепни изпълнители от цял свят. Нека припомним, че Гергана е джаз певица, автор на музиката и текста на повечето песни в своя репертоар. За себе си казва: „Щастлива съм, че във вените ми тече музика”. Преди време ви представихме предишния й албум „The Thief”, който също получи добър прием от публика и специалисти. „December Wishing” е петият в дискографията на талантливата българка. 

Първо написах песента „December Wishing”. Мечтаейки през миналия декември, аз се върнах назад през годините, към моите празници, далече от България, от родителите ми. И усетих колко съм щастлива – това беше първата Коледа със съпруга ми (омъжих се миналата година). Чувствах огромна благодарност, че съм с любимия човек и всичко това се изля в музиката и текста на тази песен. Една по една се появиха и останалите. Има и две от други композитори, но с мои авторски аранжименти. Музикантите, с които направихме записите, са страхотни. И тримата са от Сиатъл. За мен беше огромна чест, че Марк Сийлс (пиано) – известен джаз пианист и университетски преподавател се съгласи да свири с мен. Той събра останалите музиканти – басиста Джеф Джонсън и барабаниста Байрън Ванной. Включих и една песен, позната от изпълнението на известните „Манхатън Трансфер”. Открих я още докато бях диригент и преподавател във Victoria Conservatory of Music – Ванкувър. Направих свой аранжимент, който инструменталистите много харесаха. Те много ценят това, че музиката е авторска.

Гергана и триото, с което е записан диска вече направиха и няколко концертни промоции на диска. За мен е невероятно вълнуващо да видя името си до имената на велики музиканти, Чик Кърия, например. Това е единственият албум с коледна музика, попаднал в топлистата.

Пътят, който тя извървя до този успех – преди повече от десет години заминава за Ню Йорк, където работи с музиканти от световната столица на джаза. По-късно се премества във Ванкувър, там преподава, записва и два албума. От година е отново в САЩ – Сиатъл. 

Всеки има свое разбиране за това какво е успех. При мен всичко идва с много труд и търпение, понякога и с „ходене по мъките”. Много съм щастлива и се гордея с отзвука, който има музиката ми. Винаги съм се ръководила от едно правило – да гледам напред и да направя нещо ново и хубаво в средата, в която попадам. Наученото в България много ми помага. Едва 10-годишна бях солистка на детската вокална група „Пим-Пам”, пътувахме на турнета в Европа, имахме концерти из страната. След това станах беквокал на Дони и Момчил, групите „Тангра” и ФСБ. Бях тийнейджър, а се случваше да пеем пред огромна аудитория. Особено с ФСБ – излизали сме пред половин милионна публика по време на протестите през 1989 г. Тези невероятни изпълнители ме научиха да мисля и да гледам „нависоко”. Опитът, който придобих с тях, ми помага дори и днес. Ние не сме станали музиканти, защото сме искали да бъдем богати и известни, а защото там е сърцето ни. Талантът е нещо като онази прекрасна лековита вода, с която България е богата. Независимо дали в пукнатината на тротоара или на някоя поляна, тази вода извира, няма сила, която да я спре. Така е било при мен винаги – и с музиката, и с поезията. Благодарна съм за всеки изблик на вдъхновение, за мен той е много ценен. Така ми се е случило – да се родя творец. Надявам се в тези дни на световни кризи музиката да донесе малко покой и светлина. Ще бъда щастлива, ако моят коледен албум продължи да звучи и през следващите години, ако остане в домовете на хората.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00