„Мимолетности”, годишнини и имена от световните сцени в програмата на Биг бенда на БНР

БНР Новини
Снимка: Радио Варна

Нови, вълнуващи и различни са програмите, които Биг бендът на БНР ще представи през следващите месеци. Първата поява на сцена е участието в големия празничен концерт по повод 80-годишнината на нашата медия. В голямата зала на НДК ще бъде изпълнено за първи път произведение, създадено за всички музикални състави на БНР. Още за предстоящите концерти научаваме от диригента Антони Дончев:

Ние сме част от голяма програма, заедно с колегите от другите формации на нашето Радио. Подготвили сме и три специално подбрани заглавия. Първото е „Бърдленд” от Джо Завинул – едно от знаковите джаз произведения за последните десетилетия. Ще изпълним и „Миш-маш” – моя авторска пиеса, която преди време свирихме с трио „Акустична версия” и стана много популярна. Има аранжимент за биг бенд и често звучи на нашите концерти. За да припомним името на Вили Казасян – най-дългогодишния диригент на оркестъра, решихме да включим неговата песен „Детство мое”. В нея си партнираме с вокална група „Радиодеца”.

През февруари предстои концерт с произведения на Мария Шнайдер. Композитор, аранжор и диригент на голям джаз оркестър, с който печели няколко награди „Грами”, Мария Шнайдер е едно от големите имена в световната музикална история. През 1994 г. тя представя програмата „Мимолетност” (Evanescence). Свързвам това заглавие с природата на музиката, защото тя е тук и сега – докато я изпълняваме и слушаме. След това „отлита” нанякъде. Нарекох концерта „21 години „Мимолетност”. Ние сме първите музиканти у нас, които представят тази красива, вълнуваща и сложна музика. В средата на март сме поканили Йълдъз Ибрахимова и инструментално трио от Турция (канун, най и пиано). А за април сме подготвили истинска изненада за публиката, но все още не искам да съобщавам официално за какво става дума. Ще кажа само, че за солисти на Биг бенда идват световноизвестни имена.




Не е тайна, че през последните няколко години Биг бендът почти изцяло обнови състава си. Средната възраст на музикантите е 35 години. Почти всички участват в различни други формации, имат и свои авторски проекти, които представят у нас и по света. Диригентът Антони Дончев също продължава активно кариерата си на джаз пианист и композитор. Преди дни той „прескочи” до Виена, за да свири заедно с няколко свои колеги. Програмата е посветена на големия руски композитор Модест Мусоргски и се нарича „Mussorgsky Dis-Covered”. В нея Антони е заедно с Аркадий Шилклопер – валдхорна, звездата от Щатсопер – мецосопраното Елизабет Кулман и двама австрийски музиканти.

Всичко е възможно, ако се планира правилно. Научих го, защото дълго бях свободен артист – до 2011 г., когато поех ръководството на този прекрасен оркестър – продължава Антони Дончев. Работата в различни формации обогатява твореца. А в Биг бенда са събрани някои от най-добрите съвременни джаз музиканти на България. Тяхното присъствие е чест за всеки професионален бенд. Когато се обедини енергията на толкова талантливи изпълнители, нещата се получават наистина прекрасно.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00