Румен Тосков – Рупето – „Живот, изпълнен със сбъднати мечти“

| обновено на 22.01.15 в 15:25 БНР Новини
Румен Тосков – Рупето
Снимка: личен архив на Магдалена Стоилова-Тоскова

Изминаха няколко години, откакто пианистът Румен Тосков – Рупето напусна този свят, за да се пренесе в по-добрия. Или поне в това вярват всички близки и приятели, които го познаваха и обичаха. Той съчетаваше в себе си качества на пръв поглед взаимно изключващи се за понятието „артист“. Рупето се отличаваше със скромност, която беше обратно пропорционална на таланта му. Беше прецизен в работата си и не правеше компромиси. Музиката беше всичко за него и творчество, и забавление. Класика, джаз, фолклор, театър и кино – всичко това съставляваше неговия кратък, но изпълнен с изкуство живот. Проектите, които създаде в различните жанрове, са с най-добрите български музиканти и артисти – Теодосий Спасов, Васил Петров, Христо Йоцов, Ицко Финци, Бойка Велкова и много други. Разбира се, не липсват и награди – 1999 г. „Кристална лира“, през 2000г. – за театрална музика от Фондация “Димитър Вълчев“… Наскоро неговата сестра Магдалена Стоилова-Тоскова, заедно със семейството си, събра спомени, интервюта и разкази в книга, посветена на брат й, озаглавена „Рупето“.




Румен Тосков, Теодосий Спасов и Христо Йоцов в РимСлед като си замина така преждевременно от живота ни, трябваше да мине време за родителите ни, за да се осъществи този проект. Година след смъртта на Рупето татко даде идея да издадем такава книга. Той събра най-подходящите за тази цел снимки от семейните албуми. Баща ни Димчо Тосков бе човекът, който събираше всичко написано и публикувано в пресата за брат ми. А всъщност бащиния ни род са музиканти. Дядо ми Петър Тосков свиреше на акордеон по забави, сватби и кръщенета. Той предаде своя занаят и на четиримата си сина, между които е и баща ни. Така, от поколение на поколение, се предаваше музикалният ген на рода ни. При Рупето той беше най-силно проявен и мисля, че с таланта си той наистина достигна до световно ниво. Аз се заех да напиша биографичните данни в книгата. Реших, че е добра идея да помоля и приятелите му да участват в нея със спомени за Рупето. За моя радост, те откликнаха бързо и се получиха много приятни и емоционални текстове. Като ги прочетох, осъзнах, колко много обич е оставил след себе си в сърцата на хората.




С Хилда КазасянПоследните творби, върху които работеше накрая, бяха няколко – музика към театралната постановка „Цар Шушумига“, обработка на народната песен „Бела съм бела юначе“, аранжимент на песента „Като бучица лед“. Малко преди това бях разбрала, че на Рупето му остават още няколко месеца живот. Като слушах композицията, изпълнена от Хилда Казасян, не можех да повярвам, че това е истина, мислех, че лекарите са сгрешили диагнозата му. Толкова красива и нежна беше тази бучица лед, която с всеки изминал ден все повече и повече се топеше. Целта, която съм си поставила, е музиката, създадена от Рупето, да продължи да бъде изпълнявана, за да не се забравя, нека да знаят хората какво е създал. Стремя се да има живот творчеството му и след неговото… заминаване, както предпочитам да казвам. Рупето живя живота, който искаше да живее и правеше това, което искаше да прави. Харесваше да пише и да слуша музика, харесваше  хората, с които работеше, обичаше да пътува. Наистина беше щастлив, а не е ли по-добре човек да изживее един кратък, но пълноценен живот, изпълнен със сбъднати мечти.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00