Младото трио „Артисимо“ и музиката на Бохуслав Мартину

БНР Новини
Трио „Артисимо” (от ляво на дясно): Калина Минчева, Михаела Петрова и Богдана Бурин.
Снимка: личен архив

Трио „Артисимо“ е сформирано от три млади и амбициозни изпълнителки. Богдана Бурин (цигулка), Калина Минчева (цигулка) и Михаела Петрова (пиано) са в класа по камерна музика на Магдалена Далчева в Национално музикално училище „Любомир Пипков“ в София. Отначало Калина и Михаела са сонатно дуо. Богдана се присъединява в началото на 2014-а и предлага да се нарекат „Артисимо“. От няколко месеца едно събитие вълнува и трите момичета – международният конкурс „Концертино Прага“. Петчленно жури ще оценява записите, изпратени от участниците.  Нашите сънароднички се представят със „Сонатина за две цигулки и пиано“ от Бохуслав Мартину и „Пиеса за две цигулки и пиано“ от Дмитрий Шостакович.  Дали „Артисимо“ ще участва в турнето на лауреатите от престижния конкурс, ще стане ясно в края на февруари тази година.




Несъмнено музиката от XX век е сложна материя. Целият този необятен интонационен свят не плаши трио „Артисимо“. Даже напротив – момичетата имат желание да свирят модерни произведения по-често. Ето какво разказа Михаела:


Преподавателката ни реши да включим „Сонатината“ от Мартину в репертоара си по случай 55 г. от смъртта му, а през 2015-а се навършват 125 г. от рождението му, така че поводът е двоен. Докато я свирехме си представяхме най-различни образи. Лично на мен първата част много ми напомня на токата – с остра звучност, носеща голямо напрежение.

Цигуларката Калина изтъква още трудности, с които са се сблъскали в процеса на работа по „Сонатината“:

Тя рядко се изпълнява. Почти няма записи в интернет. С нашата преподавателка вложихме много усилия за уеднаквяването на щриха при двете цигулки. Първият път когато се събрахме с пианистката ни Михаела се почувствахме объркани, защото трите инструмента свирят коренно различни партии, които се преплитат по сложен начин през цялото време. Досега не бяхме изпълнявали подобна музика, но с много труд се справихме.


Огромна океанска буря – това си е представяла цигуларката Богдана, свирейки „Сонатината“ от Мартину със своите колежки. Винаги в центъра на вихъра има област, наречена око. Там е слънчево и човек е извън опасност. В „Сонатината“ това са епизодите с по-спокойно звучене – споделя фантазията си Богдана и продължава:

Емоцията, която трябва да изпита слушателят в това произведение, трудно се предава. Композиторът е живял през XX век и си служи с всички похвати на съвременната музика. Настроението варира от закачливо, през лежерно, а на моменти става дори гневно. Съвкупността от  тези емоции трудно се предават от изпълнителя, още повече че те се сменят толкова бързо.

Кулминацията на „Концертино Прага“ е традиционно лятно турне на лауреатите в Чехия. Миналата година участие в него взе флейтистката Мила Цанкова, отличена с почетен диплом на конкурса.

Тя ни сподели колко е вълнуващо да си в непознат град, да свириш в красиви големи зали и изпълненията ти да се посрещат с възторг – разказва Богдана. – С участието си в това турне, всеки от лауреатите представя страната си. Ако спечелим, бихме искали да се качим на пражката Айфелова кула на хълма Петрин и да се насладим на гледката по залез слънце.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00