Зорница Попова (вокал), Тодор Янкулов (китара, вокал), Красимир Първанов (китара, вокал) и Пламен Сивов (китара, вокал) се събират като формация в „Точка БГ“. Обединява ги любовта им към поезията, представена под красивия акомпанимент на акустична китара. Това се случа преди четири години. Повече за идеята разказва Пламен Сивов:
Като цяло образът на човек, който сам изпълнява собствените си авторски пиеси в съпровод на китара, съществува отдавна по света. В България по времето на социализма той бе представен по доста изкривен начин. Тогава бяха създадени специални фестивали за политическата песен и този жанр бе силно политизиран. След настъпване на демокрацията у нас трябваше да мине време, за да се променят нещата. Вече станаха петнайсетина години, откакто се познаваме, а това се случи на един от фестивалите „Поети с китара“, каквито има и в момента. Така започна съвместната ни работа. Залагайки изцяло на акустичния звук, ние следваме световните тенденции, т.е. всички най-големи музиканти предпочитат да свирят акустично, а не електронно. А ние се развиваме в тази линия още от самото начало.
За сравнително краткото си съществуване „Точка БГ“ има няколко проекта, издадени на диск. Двата албума „ПредВерие“ и „Акварел“ са много различни един от друг – продължава своя разказ Пламен. В първия бяхме поканили гост-музиканти, затова има цигулки и перкусии. Аранжиментите са направени от Минко Ламбов. А в „Акварел“ свирим само ние на китарите, като на някои места присъства и виолончело. В момента работим по нов проект, който се казва „Август“ и предстои да излезе до пролетта. В него ще свирят някои известни имена от българската музикална сцена, сред които е Венко Поромански (ударни) от „Фондацията“. Разбира се, и този албум ще бъде акустичен.
За изявите на „Точка БГ“ на клубна сцена и по-специално в „Студио 5“, слушаме отново Пламен Сивов:
Когато се събрахме, имахме опит само от фестивали, а там публиката е специфична – тя идва да слуша определена музика. Като създадохме „Точка БГ“ трябваше да планираме и участията си, както и да решим накъде да се насочим – дали да тръгнем по посока театрална или клубна сцена. Това е много важно за развитието на една формация, защото публиката е коренно различна. Ние избрахме втората, а там предизвикателството е много по-голямо. Интересно ни беше дали хората ще харесат подобен музикален формат – глас и китара, представени от поети. Вече трета година се оказа, че концертите ни в „Студио 5“ са много успешни. Оттук нататък мислим и за по-големи сцени. На 18 февруари ни предстои концерт, с който се надяваме отново да зарадваме почитателите си. Заедно с нас на сцената ще се качи и цигуларката Цветина Панайотова. Тя свири и в някои композиции от албума „ПредВерие“. Много се радваме, че споделя нашата емоция, тъй като пиесите с нейно участие наистина звучат много красиво.
„Точка БГ“ често има участия както в страната, така и в чужбина. Пред каква публика изнася концерти – завършва Пламен Сивов.
Имаме изготвена програма, която се приема изключително добре. По покана на българските общности в различни европейски държави пеем и свирим пред сънародници. Вече сме правили такива концерти във Виена, Братислава, Лондон, предстои и в Берлин. Срещите винаги са много вълнуващи и за тях, и за нас. Тъй като текстовете на песните са водещи, хората, които обичат да слушат хубава поезия, представена по един приятен музикален начин, реагират изключително емоционално. И това ни доставя огромна радост. Има още много държави, които ни предстои да посетим и да зарадваме с музиката си още българи.Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..
Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..
Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..
За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..
Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..
Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..
Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..