Петър Ралчев – за музиката, международните проекти и незабравимите моменти на сцената

| обновено на 11.02.15 в 13:06
Истински щастлив съм, когато изпитам онова неуловимо чувство, наречено удоволствие от музиката – казва Петър Ралчев.


Името на известния акордеонист отдавна е познато по целия свят. Има почитатели в Европа, САЩ, Азия, а на Балканите е истинска легенда. Повече от десетилетие работи с музиканти от различни националности. Изпълнява композиции в български фолклорен стил, класическа музика, участва в етно и джаз формации. Информация за приноса му можем да прочетем във френската енциклопедична книга „История на акордеона” (1991 г.) от Франсоа Билар и Дидие Русен. През последните години най-често се изявява с „Лоби“ – джаз секстет, създаден от барабаниста Стефан Галан. В групата е арменският пианист Тигран Хамасян и още няколко известни инструменталисти. През 2014 г. те взеха участие в поредица от джаз фестивали в Белгия, Франция и Алжир.

Едно от професионалните предизвикателства през последните години е участието ми в група, която изпълнява клезмер. Музикантите са от Европа, САЩ, аз съм единственият представител на България – споделя Петър Ралчев и продължава:

Може би не всички знаят подробности, но това е музиката на евреите в Източна Европа. Разбира се, през годините те са „взимали назаем“ интонационен материал от народите, с които са живели заедно. Получили са се много интересни влияния. Събрахме се по идея на Алън Берн (пианист, акордеонист и композитор от САЩ, който живее в Европа). Той реши да съпостави два стила, някога битували едновременно на стария континент. Това са клезмер и музиката на циганите лаутари, разпространена в Румъния, Молдова, Украйна. За пръв път свирихме на фестивал в Хелзинки, Финландия. Оттогава постоянно ни канят на различни форуми. Работата с тези музиканти, както и с групата на Стефан Галан за мен е много интересна. Голяма чест да си на една сцена с такива големи имена.


Нека отбележим, че преди да открие очарованието на клезмер, Петър Ралчев с радост включва в репертоара си авторски пиеси, повлияни от различни култури. В неговите албуми ще срещнем заглавия като „Румънско лаутари“, „Валс мюзет“, „Сръбско коло“ и др.

Най-важно е да обичаш това, което правиш, според мен – казва още Петър Ралчев. – Както и да имаш желание постоянно да се развиваш и усъвършенстваш. А в основата на всичко е любовта към музиката. Трябва да живееш с това. Случва ми се да не свиря с дни, но мисълта за изкуството не ме напуска и постоянно ми идват идеи. На 5-годишна възраст научих от моя чичо първата мелодия и я изпълних на акордеон. После учих при Костадин Миларов в Пазарджик, в Музикалното училище в Пловдив... Не съм си и помислял, че може да избера друга професия. Е, като всяко дете някога си представях, че може да стана добър футболист. Но винаги съм знаел, че това ми е отредено – музиката. Най-голямото щастие е когато изпиташ удоволствие от концерта, от изпълнението си. Важното е да се получи разговор с приятелите на сцената. А когато увлечеш и публиката да реагира на това, което се случва, усещането е още по-вълнуващо.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00