Милена Моллова: С приключенски дух продължавам да изследвам музикалния свят

Снимка: uniart.bg

Като  пианист и педагог Милена Моллова отдавна се е доказала както у нас, така и на световната сцена. Високо ценен професионалист, тя продължава и до днес да бъде канена за жури в престижни европейски конкурси. Изнася рецитали на няколко континента, активно работи с млади инструменталисти, прави записи със свои колеги. Срещаме ви с нея дни преди 75-ия й рожден ден. В навечерието на празника, проф. Милена Моллова се връща в спомените си за своя интересен род:


Фамилия  Моллови, от която произхождам, е много стара. Тя е била представена от известни личности, а началото си води от 1736 г. от град Елена. Всички са били учени хора за времето си и голяма част от тях са получили образованието си в Европа. Но винаги са се връщали в България, за да градят живота си тук. Между тях е имало лекари, филолози, математици, физици и кметове, но не и музиканти. Аз съм първата от рода Моллови, която се отдава на това изкуство.

Не е лесен пътят, който пианистката извървява, изграждайки кариерата си. Но е имала късмет да учи при най-големите имена на своето време – проф. Димитър Ненов, проф. Панка Пелишек и при Емил Гилелс в Русия. Неизменна част от живота й заема и работата с млади хора. Нейни изявени ученици преподават във Вашингтон, Норвегия, Сингапур, Германия, Австрия, Испания. Ето какво добавя още проф. Милена Моллова:

Действително, музиката е моят живот и всичко, свързано с нея, а именно децата ми и моите студенти. Аз още от самото начало имах възможност да избирам на кой да предам своя опит. Така се получава според мен един много добър и качествен творчески контакт между нас, който води до чудесни резултати.

Репертоарът на пианистката, натрупан през повече от 50 години творческа дейност, е изключително богат. В него тя намира специално място и за творби на съвременни композитори. Такъв е примерът с написания от Георги Арнаудов „Концерт за пиано, харпсихорд, чембало и камерен оркестър Barocus Ex Machina“. Проф. Милена Моллова го изпълни на 110-годишнината на НМУ, която бе отбелязана в края на 2014 г.

Имам много положително отношение към мелодичната нова музика и това съм го доказвала през годините на моята дългогодишна работа – продължава своя разказ проф. Милена Моллова. – Още през 80-те години изпълних концерт на Самюел Барбър със СО на БНР. Беше трудно в онези времена да се представи американски автор. Също така винаги в програмата си съм обръщала особено внимание на българските класици и на композитори от по-ново време. През 2000г. Стефан Драгостинов написа специално за мен и дъщеря ми Милена Лазарова, също пианист, „Fugue Integral“– изключително интересна и авангардна творба. Двете сме я изпълнявали в България, Европа и Китай. Аз често концертирам в Азия, водя майсторски класове, изнасям и концерти. Освен това от петнайсет години, заедно с  проф. Ерика Радемахер, организирам швейцарско-български фестивали. В програмата включваме по седем концерта в България и седем в Берн, като поне две от творбите са съвременни и  написани по поръчка специално за фестивала.

Родена в град Шумен, проф. Милена Моллова е лично свързана с един от най-големите български клавирни фестивали "Панчо Владигеров". Тя е учредител и дарител на фондацията, носеща името на композитора и отдава много от себе си, за да го има това музикално събитие. Но сега пианистката с огорчение споделя, че с времето творбите му все по-рядко се изпълняват, осъществяването на фестивала е все по-трудно и Панчо Владигеров може да потъне в забрава.


През 2015 г. ѝ предстоят записи с цигуларя Марио Хосен – десет сонати на Бетовен, които заедно са изпълнявали вече в България, Австрия, Испания, Германия, още сонати на Брамс, както и творби от български автори. Проф. Милена Моллова ще свири и преподава отново в Китай, Швейцария, Виена, Вашингтон, Ниш. Тя  има още мечти, свързани с нови автори и неизпълнявани до момента произведения. Продължава със същия приключенски дух да изследва непознати територии в необятния свят на музиката.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00