Groove Atelier – едно различно място за музициране и обучение

БНР Новини
Снимка: www.grooveatelier.bg

Всичко започва преди няколко години, когато Никола Горялов се завръща в София. Току-що е завършил консерваторията „Принц Клаус” в Грьонинген, Холандия. Специалността му е „доста шумна” – ударни инструменти. Търси звукоизолирано място, на което да работи, без да пречи на съседите. Освен това иска да преподава и да кани колеги, за да свирят заедно. Така постепенно успява да събере някои от приятелите си, с които е учил в Холандия и решава да организира ателието.

Началото беше преди три години, но може би 2014-а беше най-ползотворна. Имах възможност да поканя няколко чуждестранни музиканти, при които съм учил. В тази престижна консерватория, която сме завършили с моите състуденти, има специална програма за обучение. Гост-лектори от САЩ идват за седмица и водят майсторски класове, дават частни уроци. Още тогава видях, че тази форма на преподаване амбицира, вдъхновява, мотивира студентите. Когато видиш пред себе си признат майстор, имаш възможност да му зададеш въпроси и да чуеш мнението му, дори да свириш с него… Това дава нова енергия, която е необходима на всички. Ние се учим постоянно и това дава нов заряд на изкуството ни. Щастлив съм, че благодарение на Groove Atelier в България пристигна Йорис Тейпи, ръководителят на джаз департамента в Грьонинген. Той направи много успешен уъркшоп, организирахме концерти, свирихме и в концертното студио на БНР. Великолепният български китарист Людмил Крумов, който живее в Холандия, също се включи. За мен беше прекрасно да посрещна тук и преподавателя по ударни инструменти в Грьонинген - Джийн Джаксън. Както и Дон Брейдън, който води там катедрата по саксофон. Дон ми каза много хубави думи за моята дейност, но ме посъветва да събера постоянен екип, с който да осъществявам програмата.

Българските преподаватели в Groove Atelier Никола избира сред своите състуденти – саксофониста Димитър Льолев и китариста Александър Логозаров, които преподават джаз хармония и импровизация. Преди дни пък е завършило обучението по ритъм, ръководено от Борислав Петров.

Наричам го „Работилница за ритъм”, а не по барабани, защото в нашето обучение ритъмът беше в основата на всичко. Преподавателите ни бяха американци, активни джаз изпълнители. Често ни казваха: „Тук, в Европа, вие повече клоните към хармоничната традиция, започнала от късното творчество на Й.С. Бах”. В тяхната образователна система ритъмът е изключително важен, ритъмът във всичките му аспекти. Не само при ударните инструменти, а изобщо за музиката. Това уча и хората, които идват в ателието, обяснявам за т.нар. „пирамида на ритъма”. Всяка ритмическа единица може да бъде разделена на по-малки елементи. Всички музиканти трябва да познават тази пирамида и да изграждат своя „вътрешен метроном”. Студентите от Държавната музикална академия редовно посещават курсовете ми. Идват и много любители на музиката, които толкова силно обичат изкуството, че посвещават време, за да го изучават. Нашата амбиция е да разширим дейността си и тези ателиета да се провеждат с все по-интересни преподаватели и теми.

През следващите дни ще се проведе уъркшоп под ръководството на Лили Илиева – джаз певица, която преподава вокалната традиция на тази музика.

Концерт с Димитър Льолев, Александър Логозаров и Борислав Петров



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00