Диригентът Димитър Христов: Колегите ми са изключителни професионалисти, с които можем да направим всичко

БНР Новини
Снимка: БУЛФОТО

През следващите месеци сме подготвили много приятни изненади за нашите почитатели – твърди Димитър Христов, диригент на Оркестъра за народна музика при БНР. Първата от тях е на 25 февруари, в концертното студио на нашата медия. Програмата се нарича „Изкуството на концертмайсторите”.

Проектът е в две части. Продължението очаквайте в края на септември. Идеята е да представим всички концертмайстори на оркестрите към фолклорните ансамбли у нас, а те са общо четиринайсет. Сега сме поканили седем солисти. Някои от имената: Димитър Тодоров – гайдар от ансамбъл „Филип Кутев”, Илия Ганев – „Пирин”, Тодор Дуков – „Смолян” и др. Ансамбловото изкуство е специфично. Обикновено на преден план са танцовите и певческите състави, а оркестърът обикновено остава в сянка. Затова решихме да представим тези великолепни инструменталисти. Оркестърът ще представи и най-новите си пиеси. Ще бъде концерт, изпълнен с усмивки и пъстрота от стилове. Продължаваме линията, която нарекохме „Класиците на българската сватбарска музика”. На 19 март сме поканили Теодосий Спасов – кавал, Младен Малаков – кларинет и Петър Ралчев – акордеон. Винаги е празник да свириш с такива забележителни музиканти. Тук искам да подчертая, че сватбарската музика е особен жанр. Дава много на изпълнителите, особено в началния процес на тяхното формиране. Повечето от големите музиканти са минали през школата на сватбите, а днес са по световните сцени. Очаквам много емоции около концерта „Ритъмът на Балканите”, в който отново ще ни гостуват музиканти от Македония, Сърбия, Гърция, Турция. Изкуството обединява хората по-успешно от политиците. За мен и моите колеги това е кауза. Убедени сме, че подобни балкански събития трябва да се случват все по-често.





В концерта на 25 февруари публиката ще чуе и изпълненията на Николай Паскалев от Ансамбъл Тракия, Даринка Цекова от Северняшки ансамбъл, Живко Желев от Ансамбъл Добруджа, Станчо Димитров от Капански ансамбъл и Тодор Глухов от Ансамбъл Родопа – Смолян.

В първите си години на сцената Димитър Христов беше известен като виртуоз на тамбура, композитор с интересни идеи. Преди да поеме ръководството на Оркестъра за народна музика той премина през няколко фолклорни ансамбъла. Паралелно с това беше част от етно формациите „Булгара” и „Дива река”, с които продължава и до днес.



Аз съм музикант по душа и сърце, всичко около мен е музика, семейството ми е музикално. Работя това, което обичам. При това – с най-добрия оркестър за народна музика. Колегите ми са изключителни професионалисти, с които можем да направим всичко. Продължавам да свиря с етно групите. С „Булгара” издадохме нов албум, предстои запис на още един. Имаме много материал, остава само да подберем пиесите. Другата етно формация „Дива река” получава много покани. Изнесохме чудесни концерти в Прага, Варшава, подготвяме диск. Едно от най-интересните събития в личния ми професионален път е „приключението Москва”. Наистина е приключение, защото всички знаем какви културни завоевания има Русия, какви професионалисти работят там във всички жанрове. За първи път бях солист на техния национален оркестър от народни инструменти „Осипов” през 2010 г. След това многократно получавах покани. Там успях да завърша квалификация при двама известни диригенти – Владимир Понькин, който работи в областта на оперно-симфоничната музика и Максим Евтушенко – в областта на фолклорната. Те ме заредиха с безкрайна енергия, харесват това, което правя, работим заедно. Аз съм единственият българин, писал музика за националния руски балет „Игор Мойсеев”. Моите „Сръбски танц” и „Македонски танц” влязоха във всички техни програми, представят ги по цял свят. Продължава и сътрудничеството ми с Националния концертен оркестър „Боян”, за който написах цяла програма. За този оркестър подготвям творби, с които да представим музиката на Балканите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00