Възпитаници на НУМТИ "Добрин Петков" прославят страната ни от Пловдив до "Карнеги Хол"

Снимка: plovdivmusicschool.wordpress.com

През 1945 г., по настояване на гражданите и културни дейци на Пловдив, в града се открива частно средно музикално училище. Година по-късно учебното заведение става държавно. В наши дни то носи името Национално училище за музикално и танцово изкуство (НУМТИ) „Добрин Петков” – Пловдив.

Този сезон, освен седем десетилетия от създаването си, училището чества и 40 години от създаването на балетни класове и 20 години, откакто носи името на големия диригент Добрин Петков. Подробности научаваме от директора Нели Попова-Коева:

В началото на февруари бе патронният празник, на който присъстваха неговите дъщеря и син. Организирахме училищна викторина в два тура, посветена на личността на маестрото. По регламент учениците отговаряха на дванайсет въпроса, изтеглени чрез жребий. Имаше и специални гости, които споделиха свои спомени за маестро Добрин Петков – проф. Недялчо Тодоров, арфистката Здравка Колева и други – все възпитаници на училището.

Тифани-Сидни Микова и Иван Маринов в „Карнеги Хол“В края на 2014 идва поредното признание за активната художествено-творческа дейност на НУМТИ „Добрин Петков“.Талантът на седмокласниците Иван Маринов и Тифани-Сидни Микова прослави страната ни в САЩ.

След спечелването на конкурса American Protégé International Concerto Competition двама наши възпитаници получиха възможността да изнесат концерт в „Карнеги Хол“ – разказа Нели Попова-Коева. Конкурсът е базиран в Ню Йорк и се провежда онлайн. Кандидатите изпращат свои записи с оркестър. И двамата наградени са пианисти, а тяхна преподавателка е Светлана Косева, която през 2014 бе отличена с „Кристална лира“ от Съюза на българските музикални и танцови дейци.

През цялата година художественият съвет на училището предвижда много мероприятия. Сред най-значимите от тях е Международният конкурс за камерна музика през октомври. Провежда се по инициатива на световноизвестната цигуларка Елмира Дърварова, директора Нели Попова-Коева и фондация за култура и изкуство „MusicArtissimo”. Миналата година той събра над 66 кандидати от 11 страни. В първите три дни на месец май училището ще бъде домакин и на още един конкурс – „Златен ключ“, предназначен за цигулари и пианисти. И това не е всичко:

През 1995 г. бе учреден конкурс на името на Добрин Петков – разказва Нели Попова-Коева. – Започнахме само с категория „цигулка“. От 2013 г. той се разрасна и сега е за всички оркестрови инструменти. Тазгодишното издание е предназначено за флейта, кларинет, валдхорна,  тромбон и туба, предвидено е през месец ноември. На този конкурс имаме традицията да каним в журито известни изпълнители и педагози, предимно възпитаници на нашето училище. С гордост мога да потвърдя и участието ни в два международни форума – „Дни на музиката в Балабановата къща“ и 51-то издание на „Международния фестивал на камерната музика в Пловдив“. Тържественият празничен концерт на училището е на 25 септември. Планираме среща на поколенията – ще съберем всички бивши ученици и преподаватели, след което ще направим шествие по улиците на Пловдив, докато стигнем Дома на културата „Борис Христов“, където ще е официалният концерт.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00