55-ото издание на „Мартенски музикални дни” в Русе разчупва традициите

Това е фестивал на премиерите, на свежите идеи и разчупване на традиционните рамки така Ива Чавдарова, артистичен директор на „Мартенски музикални дни“, определя основните линии в програмата на предстоящото 55-о издание. По традиция форумът се провежда в Русе през втората половина на март и събира елитни ансамбли, оркестри и солисти от цял свят.



Съвсем естествено е, че „Мартенски музикални дни“ една от най-старите и реномирани фестивални сцени в България, предлага на своите почитатели над 35 участия на елитни оркестри и състави – разказва Ива Чавдарова. – Стиловите рамки са от барока до съвременната музика и джаза. Откриването е на 13 март, когато ще отбележим още една 55-годишнина – на Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ в града.  На сцената ще бъдат бивши възпитаници на учебното заведение - диригентът Емил Табаков, цигуларят Светлин Русев, както и всички от Фестивалния оркестър, създаден специално за случая. На 16 март е премиерата на оркестър  „Кремерата Балтика“ и френския джаз цигулар Дидие Локууд. Класическите танга на Пиацола ще се срещнат с авторските импровизации на известния музикант. Уверено мога да кажа, че всички имена в програмата ще поставят своя неповторим акцент в това празнично издание. Очакваме „Московски солисти“, Румънския национален симфоничен оркестър със солист Пламена Мангова, Матиас Гьорне, Симфоничния оркестър на БНР, Евгени Божанов… Със специален проект в рамките на форума на 24 март ще чуем един от най-големите барокови артисти на нашето време – Жорди Савал. Майсторът на старинната виола да гамба ще бъде в елитната компания на Пиер Антай – клавесин и Хавиер Диас Латоре – теорба (басова разновидност на лютнята) и китара.



Най-големите предизвикателства тази година са двете премиери на операта в Русе – продължава Ива Чавдарова. – Точно преди 50 години там е била представена операта „Катерина Измайлова“ , и то в присъствието на автора Дмитрий Шостакович. Това е първата и единствена постановка до днес. Чудесен екип, начело с Вера Немирова (известен оперен режисьор) ни предлагат своя поглед към творбата.  Втората премиера е на „Омагьосаният“ – мадригална комедия, както я определя авторът Божидар Спасов. Това е уникален по рода си синтетичен спектакъл. Диригент е Драгомир Йосифов, режисьори – Татяна Соколова и Симеон Симеонов. Заедно с фондация „Америка за България“ създадохме проект, предназначен за детската и младежка публика. Това е пилотно издание на поредица от шест концерта и пърформанси, осъществени със съвременни интерактивни средства. Закриването на фестивала е на 29 март с концерт на Русенска филхармония с диригент Найден Тодоров и солист Мила Георгиева.





Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00