Квартет „Сапаев“ на границата между класическата и популярната музика

Снимка: Квартет „Сапаев“
Няколко изкуства се преплитат в новия проект на Квартет „Сапаев“. Чрез танц, музика и театър спектакълът „Музиката на войната“ пренася в една своеобразна евакуация по време на бомбардировки и ни кара да се замислим колко ценно нещо е мирът.

„Музиката на войната“ дойде така спонтанно, както се събрахме с квартета – казва цигуларят Иван Стайков, по чиято идея е проектът. Искахме да изсвирим на сцена Квартет№ 8 от Дмитрий Шостакович, но се притеснявахме как ще го приеме публиката. Все пак, тази музика е за ценители. Творбата е свързана с темата за войната и ни хрумна да я включим в проект, наречен „Музиката на войната“. Квартетът не беше достатъчен за цяла концертна програма и нашият първи цигулар Санджар Сапаев предложи да напише произведение. Името му е „Войната идва“. Така той предаде своя поглед върху драматичните събития в Узбекистан, чийто свидетел е бил. Смятам, че в наши дни, образно казано, има война и в отношенията между хората. Искахме не само да свирим хубава музика, а и да пресъздадем какви са били душевните терзания на оцелелите. Благодарим на „Фабрика за градско изкуство“ и на „Атом Тиътър“. Представихме „Музиката на войната“ с хореография, дело на Стефания Георгиева. Експресията на движенията е много първична, затова може би най-правилното определение на жанра е танцов театър.

Според създателите на проекта „Музиката на войната“, той е насочен към младите хора. 120 души посещават премиерата, а участието му в „Нощта на театрите“ в София събира около 150 младежи във „Фабрика за градско изкуство“. За реалистичната атмосфера спомага и интериорът – публиката се разполага върху стари гуми и пейки, а музикантите свирят облечени с военни облекла.

А как започва историята на квартет „Сапаев“? Това е историята на студенти, които подават ръка на свой колега в нужда:

Попаднах в „Студентски град“ без да знам български и се запознах с Иван – спомня си Санджар. – Започнахме да свирим заедно с наши колеги. Отчасти „виновник“ за това е кларинетистът Фарадж Акбаров. Той имаше нужда от състав, с който да се яви на изпит. С времето обогатихме репертоара си с различни стилове. Чудехме се как да се наречем. Крайното решение бе да използваме моята фамилия, не защото свиря първа цигулка, а заради необичайното ми име.

Освен Иван Стайков и Санджар Сапаев, в квартета свирят Радослав Йорданов – виола и Станислав Ушинкин – виолончело. Напоследък музикантите все по-често делят една сцена с група „Остава“. За началото на тяхното сътрудничество, Иван разказа:

С китариста на „Остава“ Жоро, се познаваме от доста време. Често сме обсъждали какво би се получило, ако рок музиката се съчетае със струнен квартет, който е миниатюрен представител на симфоничния оркестър. В един момент и останалите момчета от групата изразиха желание да направят акустичен лайф с нас и ние веднага се съгласихме. Ще цитирам дългогодишния камерен музикант и педагог доц. Николай Гагов: „Квартет „Сапаев“ стои на границата между класическата и популярната музика, което в България няма еквивалент.“ Ние сме млади, но с достатъчно опит да покажем какво можем в сериозния жанр, но ще продължаваме да правим нетрадиционни проекти като този с „Остава“.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00