В София започва „Европейски музикален фестивал”

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

В София от 25 март до 10 юни ще се проведе „Европейски музикален фестивал”. Събитието се осъществява благодарение на музикална агенция „Кантус Фирмус” (ЕМФ). Тази година в неговото 15-о издание участие ще вземат повече от 300 изпълнители от 10 страни. Повече за форума ще научим от Даниела Ханджиева, артистичен директор на ЕМФ:

Има петнайсет събития в рамките на повече от два месеца, като в тях са застъпени различни жанрове. Целта на ЕМФ винаги е била той да бъде изпълнен с разнообразна и многожанрова музика. Откриването му ще бъде с концерт на Камерен ансамбъл Софийски солисти (КАСС), който участва в изданието с две изяви. Оркестърът ще открие музикалното събитие с цигуларя Марио Хосен. Под диригентската палка на Георги Патриков, публиката ще чуе „Четирите годишни времена на Буенос Айрес” от Астор Пиацола. И двата концерта на КАСС са в обща линия – на 20 май ще слушаме оркестъра отново с изпълнение на „Четирите годишни времена”, но този път от Чайковски. Тази творба е за пиано и оркестър, солист ще бъде Георги Черкин, който е направил и нова обработка на произведението. Диригент ще бъде Пламен Джуров.

Основен акцент в програмата на музикалния фестивал тази година е гостуването на британският камерен ансамбъл Academy of St Martin in the Fields на 6 април в зала „България”.

Това е един много важен концерт, който очакваме с голямо нетърпение –
продължава Даниела Ханджиева. – Имахме шанс сега да поканим ансамбъла, който идва у нас за втори път /първият е бил през 1984 г./. Academy of St Martin in the Fields непрекъснато изнася концерти по цял свят, но рядко идва в Източна Европа. Затова гостуването му е толкова ценно за нас. В програмата ще чуем творби от Антонин Дворжак, Едуард Елгар, Моцарт и Бенджамин Бритън. Съставът се ръководи от добре познатия за българската публика цигулар Джошуа Бел, но той сега няма да идва. Оркестърът е известен и с факта, че е записал музиката към големи филмови продукции като  „Амадеус”, „Английският пациент” и „Титаник”. Мисля, че това е един брилянтен ансамбъл, който се слуша с изключително удоволствие  и на запис, и в концертна зала.




На 7 април ще свири  Мила Георгиева с цигулковия концерт на Йоханес Брамс. Ще й акомпанира оркестърът на Класик ФМ радио с диригент Лучано Ди Мартино.

В навечерието на Великденските празници ЕМФ представя „Матеус Пасион” от Йохан Себастиан Бах. Грандиозната почти 4-часова композиция за два хора, 5 солисти и оркестър ще бъде представена на 1 април в зала "България" в  съвместна продукция с фондация „Бахово общество в България”.

Сред имената в това издание са още Зорница Иларионова (цигулка), поп певците Мария Илиева и Коцето Калки, Софийски духов оркестър с диригент Юли Дамянов и др.

По традиция в рамките на ЕМФ се провежда и церемонията „Златно перо“. Повод е 24 май, ден на славянската писменост и култура. Всяка година се награждават 24-ма изтъкнати български музиканти, артисти, писатели и художници.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00