Пламена Мангова: Артистът трябва да остане артист, независимо от обстоятелствата

БНР Новини
Снимка: hksl.org
Биографията на Пламена Мангова е изпъстрена с толкова факти, имена и дати, че просто няма „кратък вариант”. От началото на годината младата пианистка изнесе концерти във Виена, Флоренция, Мадрид, а в известната зала „Атенеум”, Букурещ – с Румънския национален оркестър.  Със същата програма музикантите гостуваха и на 50-ото юбилейно издание на „Мартенски музикални дни” в Русе. През последните дни на март е в Хонконг, следват концерти в Бразилия, Великобритания, Русия... Задъхана от ангажименти беше и 2014 година – казва Пламена и продължава:

Целият минал сезон беше повече от наситен. Осъществих пътувания в страни, за които дори не бях мечтала. Бях в Нова Зеландия, където свирих с оркестъра на Уелингтън. Имахме кратко, но много интензивно турне, по време на което представихме програмата в пет различни града на тази страна. След това свирих в Тайпей. Имах огромното удоволствие да участвам за пръв път във фестивала „Ростропович”, който организира в Москва дъщерята на известния руски виолончелист и диригент. Гостувахме заедно с Филхармоничния оркестър на Радио Франс – един от най-добрите в света. Не мога да не спомена, че там концертмайстор е нашият сънародник и мой добър приятел и колега Светлин Русев. Беше много специално преживяване за мен. Изпълних Концерта за пиано в Сол мажор от Морис Равел в историческата Голяма зала на Московската консерватория. Имах и други ангажименти в Русия, все по-често ме канят в немскоговорящата част на Европа.

Пламена е завършила Музикалното училище в родния си град Плевен и НМА, в класа на Марина Капацинска. След това специализира във Висшето музикално училище „Кралица София” в Мадрид при Дмитрий Башкиров и в музикалния колеж „Кралица Елизабет” – при Абдел Рахман Ел Баша. Лауреат е на международните конкурси Paloma O’Shea в Сантандер (Испания) и Vittorio Gui във Флоренция и др. През 2007 г. Пламена Мангова спечели втора награда в един от най-големите конкурси в света – „Кралица Елизабет”, Белгия. След него тя реши, че е време да спре да се състезава.

Исках „да разперя криле” и да полетя по широкия свят
– казва тя. Оттогава кариерата й се развива изключително активно. Първият й компактдиск с музика на Дмитрий Шостакович получи престижната френска награда Diapason d’Or за 2007 г. Работи с елитни оркестри и диригенти, известни солисти са нейни партньори в проектите с камерна музика. Записа пълния интеграл от творби за цигулка и пиано на Сергей Прокофиев с Татяна Самуил. Както и съвместен албум с Татяна Мелниченко, Наталия Пришчепенко и Себастиян Клингер, който съдържа камерни творби от Шостакович. Независимо от натоварената си програма, Пламена успява да запази радостта и удоволствието от работата си. Мисля, че точно това е най-вдъхновяващото – огромното удоволствие от музицирането. Пътуванията, концертите, смяната на климата и часовата зона причиняват невероятен стрес. Само любовта към изкуството ти помага да се качиш „един етаж по-високо” и да преодолееш препятствията.  Ще цитирам големия руски диригент Владимир Федосеев, който казва: „Артистът трябва да остане артист, независимо от обстоятелствата и изпитанията."

Незабравим момент в биографията ми е изпълнението на концерт от Моцарт с диригент сър Колин Дейвис. Както и работата ми с – Андрю Дейвис, Мюнг Хун Чунг от Южна Корея и още много големи имена. Престои ми да свиря Втория концерт за пиано и оркестър от Сен-Санс с известния американски диригент Ленард Слаткин и Orchestre National de Lyon, Франция. Все по-често се срещам с публиката в Русия, която е изключително топла и разбираща. Обичам това, което правя и се чувствам щастлива от възможността да се срещам с големи личности и да опознавам различни култури.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00