Соня Йончева: „Винаги се вълнувам, когато пея у дома“

БНР Новини
Снимка: БУЛФОТО

Красива, талантлива, заредена с радост и позитивизъм, Соня Йончева пристигна в София няколко дни преди концерта си със Софийската филхармония. Събитието е навръх Цветница – 5 април, от 19 часа в зала „България“. В програмата са включени творби от Масне и Пучини. Ще прозвучат и дуети, в които звездата на Метрополитън опера е заедно със своя брат – Марин Йончев, певец и композитор. Диригент е Доминго Хиндоян – работил с престижни оркестри, първи асистент на Даниел Баренбойм в Staatsoper – Берлин за сезон 2014-2015 г. А от около две години и „български зет“ – маестро Хиндоян е съпруг на очарователната българка. Двамата са тук, заедно с шестмесечния си син.

Ето и какво каза Виктор Стоянов, директор на Софийската филхармония:


Тази приятна изненада за българската публика успяхме да организираме заедно с фондация „Америка за България“. Соня Йончева е сред най-големите оперни звезди на световната сцена. Прави наистина шеметна кариера в момента, програмата й е запълнена за години напред. Въпреки това намери време, за да дойде в родината си и да зарадва почитателите на класическата музика. Това е първият концерт от цяла поредица, която сме планирали. Нашият стремеж е да поднасяме на слушателите все повече и все по-качествени концерти.


През последните години Соня Йончева прави наистина блестяща кариера, която се развива особено активно след победата в “Опералия” –  конкурса, организиран и дирижиран от Пласидо Доминго. Днес я представят като „една от най-бляскавите млади звезди на оперния небосклон“.

Щастлива съм, че ще бъда на сцената на зала „България“ с моите близки. С вълнение очаквам концерта и срещата с нашата публика – каза Соня Йончева и още:


България е моят дом. Дори когато дълго съм живяла далече оттук, това не се променя. Тук са семейството ми, близките ми. Чувствам дълг да разказвам на света, че тук има и винаги е имало големи таланти в операта, в класическата музика. И не само това.  България се грижи за тяхното развитие , подкрепя ги. Това, което искам да кажа на всички е, че аз съм преди всичко българка. Пред чуждестранните медии винаги го подчертавам и държа да го споменават в публикациите си. Искам да запазя у себе си тази вярност към моя народ и към страната, от която съм тръгнала. Помня, че когато започна обучението ми по оперно пеене, тук имаше много конкурси. На един от тях изпълних ария от операта „Айка“ на българския композитор Парашкев Хаджиев. Беше невероятно преживяване за мен. Много обичам и „Синеоката“ – песен от Георги Златев-Черкин. Пеехме я с моята учителка в Пловдив Нели Койчева. Тук е мястото да й благодаря. Тя не само ме учеше, закриляше ме като майка. Придружаваше ме на всички конкурси и шофираше дори нощем, за да мога аз да съм свежа и отпочинала на сутринта и да мога да пея добре. Тя живее сега в Япония, но си пишем и нейните съвети са много ценни за мен. Бих искала някой ден да направя цяла програма от български творби. Хората по света са любопитни, искат да открият всички цветове в гласа на оперните артисти. А когато човек пее на родния си език, показва различна страна от таланта си.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00