Джазмузикантът Георги Корназов – за силата, любовта и съзнанието

БНР Новини
Снимка: личен архив

През последните няколко години Георги Корназов е издал три албума – „Сила“, „Георги Корназов „Horizons“ квинтет – концерт в Будапеща“ и най-новия – „Съзнание“. Независимо, че две десетилетия живее и работи във Франция, известният тромбонист и композитор никога не е прекъсвал връзка с родината си. Дори имената на проектите и заглавията на отделните пиеси винаги са на български език, изписани на латиница.



Във Франция Георги представя своята авторска музика с няколко формации, на които е лидер. Работи и в различни проекти, изпълнявайки произведения на свои колеги. Ето и историята на албума „Сила“.

Записът е направен в секстет. Преди време получих покана от един френски фестивал да направя авторски проект на базата на моя музика, написана за квинтет. Поканих и известния тромпетист Жофроа Тамизие, с когото работя от дълги години. Всъщност, той е свирил във всички мои проекти – „С дъх на розово масло“, „Старо време“ и т. н. Преработих партитурата и според мен стана много интересно. Озаглавих албума „Сила“, защото именно силата на музиката ми помогна да преодолея сериозни препятствия през последните години. А също и силата на любовта, на страстта, с която един музикант се отнася към изкуството. Този диск получи „Шок“ – най-високата оценка на френската джазова критика в списанието „Джаз магазин“. Представяли сме го в Будапеща, Цюрих, Виена, на много места във Франция. През октомври предстои мини-турне в областта Бургундия. Ще го изпълним и в Северно-германското радио в Хамбург. Това е третият диск с този състав. Защо слагам български имена? Не знам, така ми идва отвътре. Първо пиша музиката, след това мисля как да я нарека. Мисля, че изобщо не трябва да има заглавия, дори бях започнал да слагам само „Част I“, „Част II“, но се оказа, че така е сложно да се отчитат авторските права.



„Съзнание“ е най-новият ми диск – продължава Георги. – Думата също е много важна за мен – кой каква степен на съзнание има, как постъпва… Албумът е в дуо с пианиста Леонардо Монтана. Тази формация в джаза е нещо много специфично. Инструменталистите са равнопоставени, независимо, кой е написал музиката. Работата в дуо е свързана и с човешкото его, със способността да се отдадеш с целия си професионализъм и любов на нещо, което е сътворено от друг. Може би следващият ми албум ще носи заглавието „Его“, струва си човек да разсъждава и в тази посока. В България още не съм представял „Съзнание“, а премиерата във Франция е през април, в малък клуб. Какво е най-важно за мен? Може би любовта. Тя дава живот на всичко. А за мен лично най-важното е да пиша. Осъзнал съм това и съм приел да вървя по този път, без да мисля дали ще получа материални или морални награди. Това е моята степен на съзнание засега.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Георги Корназов: Аз живея, за да свиря, а не свиря, за да живея

“Аз живея, за да свиря, а не свиря, за да живея – казва тромбонистът Георги Корназов. - Обикновено за мен пишат, че живея и работя в Париж. Живея на 30 минути от центъра на града, работя не само там, но и в различни градове на Франция и цяла Европа.” Макар..

публикувано на 08.06.10 в 13:16
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от..

публикувано на 04.12.18 в 13:00