Премиера на „Единствена“ – новия албум на Нели Андреева

Снимка: личен архив

Представянето на „Единствена“ е от 19.30 ч. в столичния „София лайф клуб“ на 23 април. Автор на по-голяма част от песните е китаристът Николай Пеев. Наред с музикантите, взели участие в записите, в програмата гостуват певиците от Държавния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“, вокална формация „Нуша“, солисти от ОНМ на БНР и др.

Нели Андреева е известна народна певица, солистка и хормайстор на Държавния ансамбъл „Филип Кутев“, а от около година – ръководител на вокална формация „Нуша“. Почитателите на българския фолклор свързват името й с „Малка мома“ – песента, превърнала се в нейна визитна картичка. Автори са Нели Андреева и Георги Генов – диригент на хора на „Филип Кутев“. Видеото, публикувано в социалните мрежи, спечели милиони почитатели по цял свят. Дори национална телевизионна компания от Япония пристигна у нас и засне филм за историята на „Малка мома“. Нели е участвала в записите на няколко компактдиска. Преди време ви представихме „Галям, галям“ – нейния солов албум с прекрасни образци от родната й Родопска фолклорна област. Малко хора знаят, че талантливата изпълнителка понякога преминава в „чуждата територия“ на други стилове. Освен това от години пише песни, често е автор и на текстовете. Така се появява идеята за „Единствена“.

Това е проект, който винаги съм искала да направим – смесица от поп, етно, народна музика – разказва Нели. – Седем от песните са на Николай, той направи и аранжиментите. Написа много красив акомпанимент за класическа китара към една странджанска народна песен – „Недельо, Недельо“, която също е в програмата на диска. От сърце благодаря на проф. Елена Кутева, главен художествен ръководител на ансамбъл „Филип Кутев“ и на диригента г-н Генов за това, че толкова присърце приемат събитието. Не съм и мечтала, че представянето на този албум ще стане повод да изпълним пред публиката „Малка мома“ в пълния й блясък. А песента, за която сме поканили вокалната формация „Нуша“ е „Крива коза“. Тя стана много популярна още преди записите за албума.

„Крива коза“ е първият опит на Николай Пеев във фолклорен стил. Той е завършил класическа китара в НМА „Панчо Владигеров“, лауреат е на няколко национални конкурса. Познаваме го и от участията му в поп и рок групи, най-популярната сред тях е „Акустика“.

С Нели Андреева се срещнахме през 1998 г. – спомня си Николай. – Записвахме в едно и също студио. Преди около година тя ми се обади и ме помоли да й помогна с аранжимента на нейна авторска песен. Само допреди година аз твърдях, че никога няма да пиша в народен стил. Не защото не харесвам тази музика, а защото мислех, че не я познавам достатъчно добре. Бях силно впечатлен от красотата, която усетих, от тази толкова непосредствена близост с българския фолклор. И така започна всичко. За моя най-голяма изненада песента, която написах за „Нуша“, спечели много почитатели. Като композитор имам десетки пиеси за класическа китара, за класическа китара и оркестър, песни… Никое от тези произведения не ми е донесло такава популярност. Стилът, в който е издържан албумът, не може да бъде определен само с една дума. Смесват се много изразни средства. По-скоро това е стил „Нели Андреева“. Тя така усеща музиката, а аз се постарах да погледна „в същата посока.

Изпълнителите, с които Нели и Николай са осъществили този проект, са Емил Тасев – барабани и Иван Несторов – бас китара. В концертната програма към тях се присъединяват Калина Андреева – контрабас, Стамен Янев – клавишни, Атанас Хаджиев – саксофон, Иван Цонков – перкусии, Виолета Петкова – гъдулка

Информация за концерта можете да видите тук.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00