„Искам моите колеги да се срещнат с прекрасната българска публика“ – Веселин Пантелеев-Ешкенази за концерта на Кралския Концертгебау оркестър

Снимка: архив
След броени дни е концертът на Кралския Концертгебау оркестър, чийто концертмайстор е нашият сънародник Веселин Пантелеев-Ешкенази. Той е и основният двигател за осъществяването на това събитие. В голямата зала на НДК ще чуем камерната формация към прочутия състав. Още подробности разказва г-н Ешкенази в интервю за Радио България:

Концертът на 8 май е дългоочакван от всички нас, изпълнителите в Концертгебау камерен оркестър – Амстердам. Идваме в София, за да зарадваме публиката с една красива,добре подбрана класическа програма. За мен това винаги е било мечта – да доведа тук своите колеги и приятели от оркестъра, с който работя дълги години. И не само, за да видят къде съм роден, но и да усетят прекрасната българска публика. Надявам се това да се случи и всички ние заедно да се наслаждаваме на прекрасната музика. Програмата ни е много разнообразна. Включили сме произведения от Менделсон, Чайковски... Аз ще изпълня Концерт за две цигулки от Й. С. Бах заедно с младата българска цигуларка Вилияна Бобева, студентка в консерваторията в гр. Есен, Германия. Всички изпълнители от оркестъра са много щастливи, че могат да представят този млад талант пред българската публика. Солист е и британецът Доминик Селдис. Той е мой колега и приятел, виртуоз на контрабаса, а също – телевизионна звезда в Англия и Холандия, където представя „класическо риалити“. Публиката много го харесва. Свирим заедно дует от Ботезини, който е изключително труден и за двата инструмента. Програмата е широкоспектърна и се надявам да се забавляваме заедно с публиката в зала 1 на НДК.

Роден в семейство на български музиканти, Веселин Пантелеев-Ешкенази е получил образованието си в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ и НМА „Панчо Владигеров“. Продължава в „Гилдхол“ – Лондон, при проф. Ифра Нийман. Завършва с диплома за солов изпълнител. Оттогава изнася концерти в цяла Европа, САЩ, Южна Америка, Азия…

Аз съм концертмайстор на Кралския Концертгебау оркестър вече 15 години – продължава известният цигулар. – Заех тази позиция през 2000 г., след труден и доста дълъг конкурс, който продължи няколко месеца. Случайността „ме покани“ да живея в Холандия. Там заминах след следването си в Англия. Щастлив съм, че вече мога да споделя музиката, която изпълняваме и с българската публика. Освен като концертмайстор и солист на Концертгебау оркестър, изнасям рецитали с различни програми и състави – дуо с пиано, квартети, клавирен квинтет и т.н. Все още свирим заедно с нашия прекрасен пианист Людмил Ангелов, с когото е огромно удоволствие да се работи. Скоро ни предстои голям концерт в Мадрид. Това ще бъде празник за нас, тъй като точно преди 20 години, отново през май, се състоя първият ни съвместен концерт. Той беше в Толедо, на Международния музикален фестивал, който Людмил организира в този град. Сега ще свирим в прочутата зала „Аудиторио“ в испанската столица, очаквам концерта с голямо вълнение.

.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00