Шотландски и родопски гайди откриват 20-ия Салон на изкуствата в НДК

БНР Новини
Снимка: redhotchillipipers.co.uk

Атрактивната група „Ред хот чили пайпърс“ от Шотландия ще се срещне с българската публика на 11 май. Това е концертът, с който започва двадесетото издание на международния фестивал „Салон на изкуствата“, организиран от Националния дворец на културата. Остроумната игра на думи с наименованието на популярната американска рок банда добре „описва“ и чувството за хумор на гайдарската група, основана през 2002 г. в Шотландия. Освен характерния традиционен инструмент, тя включва китари, клавишни инструменти и барабани.

От месеци „горещите шотландски гайдари“ са в кореспонденция със свои български колеги, поканени да вземат участие в концерта прочутата родопска певица Валя Балканска, нейния постоянен сценичен партньор Петър Янев (каба-гайда) и фолклорна формация „Орфикус“. Те са подготвили няколко солови изпълнения, разучили са пиеси от репертоара на шотландските музиканти и с нетърпение очакват колоритното шоу, в което те ще внесат „цвета на българското“. Сред подбраните родопски мелодии не се споменава „Излел е Дельо хайдутин“. Но ние ще припомним, че това изпълнение на Валя Балканска е записано на златните грамофонни плочи, поставени в двата космически апарата „Вояджър 1“ и „Вояджър 2“, изстреляни в Космоса през 1977 г.


Както научихме от Петър Янев, той и Валя Балканска вече са имали възможност да участват в съвместни изпълнения с шотландски гайди. Това се е случило преди няколко години във Великобритания, по покана на кралския двор. Гласът на Валя Балканска и каба-гайдата на Петър Янев са звучали заедно с част от Кралския гвардейски духов оркестър в концерт, организиран от кралския двор на Великобритания. Какво включва участието на българските музиканти в програмата на 11 май разказва Петър Янев.
Снимка: БГНЕС

Искаме да направим среща на двете култури, на двете звучности – шотландската гайда в съчетание с песента и каба-гайдата от Родопите. По медиите постоянно пишат, че ще има някакво стълкновение, но това не е вярно. Мое дълбоко убеждение е, че този инструмент в различните му разновидности има общ корен. Мисля, че трябва да ги търсим при нашите предци по тези земи – траките. Според мен гайдата произлиза от тяхната култура, а след това се е разпространила из Европа. Хубавата музиката за мен е консонас, „заедност“. Ето това ще се опитаме да направим. Заедно с нас са гайдарите от фолклорна формация „Орфикус“, в която свирят изпълнители от прочутите „Сто каба-гайди“. Най-младият е на 14 г., най-възрастният – на 84 години. Ние участваме в едно-две неща, които те свирят. За тях сме подготвили „Хубава си, моя горо“ – песента е много популярна у нас, а и не е трудна за изпълнение от чужденци. Ние сме наследили огромно разнообразие от неравноделни размери, които достигат до 17-временни, невероятна мелодика, построена върху ладове (мелодични редици), характерни за Европа и макамите на Изтока. Трябва да се гордеем, че имаме най-богатия фолклор на света.

Ето и какво сподели Валя Балканска за слушателите на Радио България:


За нас съдят по традициите ни какви сме като народ и история. Затова държа да изпълнявам истинската фолклорна песен. Вече имам опит от участието във Великобритания и знам как звучат песните ни с шотландски гайди. Интересно ми е какво ще се получи сега, когато ще бъдат съпоставени с автентичните каба-гайди. А аз в никакъв случай няма да променям песните си. Родопа планина е увековечена в тях и традициите, които пазим. Каним всички почитатели на българския фолклор да дойдат на концерта и да се радват на музиката заедно с нас.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00