Първата българска поп опера ще бъде поставена на сцената на НДК на 19 май

На 19 май публиката в зала 1 на НДК ще стане свидетел на първото по рода си музикално-сценично произведение по приказка на Оскар Уайлд. Попоперата „Рибарят и неговата душа" е мащабна продукция с над сто изпълнители по музика на Минко Ламбов и либрето на Ана Топалова. По думи на композитора, сътрудничеството между тях започва през 2012 г.:

Ние преди това имахме също голям проект – симфоничния балет „Буря“ по Александър Островски. Проектът беше доста некомерсиален, затова решихме че трябва да направим нещо по-достъпно за публиката. Оттам дойде идеята за приказката на Оскар Уайлд, която е любима на много хора. Тя съдържа дълбока философия и е подходяща за деца и възрастни.

Авторите са поверили на красивата певица Веси Бонева ролята на русалката. Ненчо Балабанов се превъплъщава в образа на рибаря, а Мариана Попова е в ролята на вещицата. Певецът от Софийската опера Стефан Владимиров ще видим като свещеника. Джони Илиев влиза в кожата на дявола, а вокалистката на фънки формацията Dirty Purchase Амалия изпълнява най-сериозната женска роля в цялата опера – тази на душата. В музикално отношение творбата предполага новаторски подход и използването на различни композиционни техники.Музиката на Минко Ламбов събира на една сцена оперни и поп-изпълнители, обединени от симфоничен оркестър, поп-рок бенд и хор под диригентската палка на маестро Кирил Ламбов.

Аз обичам много еклектиката и ми е забавно да смесвам различни жанрове – казва авторът. – Не съм с нагласата, че съм най-добрия джазов, поп или какъвто и да е композитор.  Просто за мен е удоволствие да правя едно цяло от елементи, които на пръв поглед са несъвместими. Трудно е, защото както са казали „мярката е велико нещо“. Има голяма опасност нещата да не се получат, но и вероятност да се роди нещо уникално. Надявам се в моя случай да стане второто.

Приказните костюми в „Рибарят и неговата душа“ са дело на Кремена Халваджиян. Досега такива не са правени в България.  За изработката им са използвани светещи бои. Оркестър „Симфониета“ е натоварен с отговорната задача да акомпанира на спектакъла, чиято продължителност е около 150 минути. За Радио България Минко Ламбов сподели новина, научил съвсем скоро:

Записахме един от танците между рибаря и неговата душа с големия цигулар Светлин Русев. Съвсем случайно се срещнах с него, а бях написал музиката за изпълнение на пиано и цигулка. Престраших се да му я предложа и той я хареса. Направихме записа в Шумен преди няколко дни, след това го изпратих в Париж за смесване. Горд съм, че това е едно от световните имена, взели участие в проекта.

Екипът на поп-операта се надява произведението да достави не само наслада на сетивата на зрителите, а и да ги докосне с една история за истинската любов и цената, която сме готови да платим за нея. Докато работех върху операта, сякаш някой отгоре ми помагаше, затова посланието, което отправяме на финала, е че Божията любов е най-голямата сила. – казва Минко Ламбов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00