Светлин Русев е новият артистичен съветник на Софийската филхармония

Светлин Русев

Най-старият у нас симфоничен оркестър подготвя пъстра програма за следващия си концертен сезон. В нея присъстват световноизвестните български оперни гласове Веселина Кацарова, Красимира Стоянова, Орлин Анастасов. Очакват се много солисти и диригенти, които ще бъдат представени за пръв път у нас. Отделено е и специално място за френската музикална култура.

Все още е рано да се разкрият всички изненади, които ни очакват през 2015-2016 година. Затова пък е време за кратка равносметка, както обяви изпълняващият длъжността директор Виктор Стоянов на среща с медиите. Той и неговият екип работят заедно около пет месеца. Повече от 3000 млади музиканти (ученици и студенти) са посетили безплатно концерти по новата програма „Имаш запазено място“. За тях ще бъде създадена и Академия за оркестрово свирене. Към ръководството на Софийската филхармония се присъединява известният български цигулар Светлин Русев, който е новият артистичен съветник.

Светлин Русев е концертмайстор на Филхармоничния оркестър на Френското национално радио от 2005 г. (Две години по-късно е избран  за главен гостуващ концертмайстор на Филхармоничния оркестър на Сеул.) Професор е по цигулка в Националната консерватория в Париж. Като ученик в България и студент в консерваторията, в която сега преподава, той печели многобройни награди от престижни конкурси. Активно концертира като солист на оркестри, а също и с камерни програми. Ще успее ли да вмести в натоварения си график работата  за Софийска филхармония? Ето и неговия отговор:

Да, аз съм изключително зает. Но за мен това е мисия. Ако мога с нещо да помогна, ще бъда щастлив.  Преди години направих компактдиск с произведения на Панчо Владигеров. Знам, че това е само „една капка в морето“, която допринася за популяризирането на българската музика. Но се радвам, че той беше добре приет. Всички, които сме в екипа, ще използваме своя опит и контакти, ще се стремим да следваме репертоарната политика, взимайки най-известните и най-добрите световни примери. Една от важните задачи е да привлечем повече публика. А също - да създадем по-добри условия за работа на музикантите. Вече се подготвя ремонт на залата. Водя разговори с лютиери в чужбина, с които да осигуряваме поддръжка на инструментариума. Това е много важен момент от моето развитие. Приемам работата като признание. Всяко присъствие на сцена тук е уникално, а българската публика винаги ме посреща много топло. Колкото до „френската връзка“ в програмата за следващия сезон, детайлите са тайна, но мога да кажа, че ще има неизпълнявани досега произведения от различни епохи. Ще представим майстори на инструменти, които рядко изпълняват солови концерти с оркестър - цугтромбон, валдхорна, тромпет. Гостуващите артисти ще правят майсторски класове, ще се срещат с български музиканти. Идеята е те да бъдат професионален и човешки пример за младите. Надявам се да имаме успех.

Главен диригент на Софийската филхармония остава Мартин Пантелеев, който също има постоянни професионални ангажименти в чужбина. Гост-диригент ще бъде Максим Ешкенази, създател на образователни програми за деца и възрастни „Фортисимо фамилия“, „Фортисимо в клас“ и др. Както и словенският му колега Урош Лайовиц. В афиша през следващия сезон ще видим и имената на френския пианист и диригент Жан-Бернар Помие, Любка Биаджони (щатен диригент в оркестъра от няколко години) и др.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00