Филхармония „Пионер” открива „Софийски музикални седмици” с концерт на 24 май

По традиция Международният фестивал „Софийски музикални седмици” започва на 24 май – Деня на славянската писменост и българската просвета и култура. Програмата на предстоящото 46-о издание включва камерни и симфонични концерти, няколко музикално-сценични произведения. Ще бъдат отбелязани важни годишнини – 75 години от рождението на българския композитор Александър Йосифов, 100 години от смъртта на Александър Скрябин, 130 години от рождението на Морис Равел и др. Сред акцентите в афиша са изявите на Валентин Радутиу – виолончело и Евгени Божанов – пиано (27 май), струнен квартет „Харингтон” от САЩ (10 юни), Камерен ансамбъл „Софийски солисти” (18 юни), рециталът на Пламена Мангова – пиано (23 юни) и др. Както обикновено, съпътстващите събития са не по-малко значими. „Джаз във фокус” е озаглавил изложбата си Зафер Галибов, в която представя фотографии на джаз музиканта Милчо Левиев. Предстоят научни конференции, майсторски класове, семинари.

Честта да открие фестивала тази година има Филхармония „Пионер” – един от най-старите художествени състави на Националния дворец на децата. Създаден през 1946 г., оркестърът има богата история. Най-забележителните страници от нея са свързани с дългогодишното ръководство на проф. Влади Симеонов. Под палката на маестро Симеонов детско-юношеският състав е свирил в цяла Европа, Мексико, САЩ… На репетиция преди концерт в ООН през 1979 г. самият Ленард Бърнстейн дирижира „Пионер”, след което оставя следния автограф: Това не е „пионерски” (в смисъл детски) оркестър. Това е върхът на цивилизацията!

В състава днес са ученици от Националното музикално училище, студенти от Националната музикална академия, както и деца от други учебни заведения. Подробности за програмата на тържествения концерт-матине в зала „България” научаваме от младия диригент Любомир Денев-син, ръководител на оркестъра от няколко години.

Ще изпълним „Импровизация и Токата” от Панчо Владигеров, „Половецки танци” из операта „Княз Игор” на Александър Бородин, „Нощ на голия връх” от Модест Мусоргски и още няколко произведения. Акцентът е върху славянската музика – заради специалната дата. Ще направим и световна премиера на Сюита за пиано и симфоничен оркестър „Атина”. Композитор е българинът Жан Панайотов, който живее в Германия. Флейтистката Аманда Николова от Филхармония „Пионер” и кларинетистът проф. Росен Идеалов ще изпълнят „Тарантела” от Сен-Санс. След този концерт имаме участие в голяма програма, посветена на 65-ата годишнина от създаването на Националния дворец на децата. А през юли отново ще съберем над 90 инструменталисти в Балканския младежки оркестър. Концертът е в рамките на „Варненско лято”. Благодарение на контактите с музикалните училища в Ниш и Солун, миналата година за пръв път свирихме заедно – техни представители, Филхармония „Пионер” и ученици от Пловдивското музикално училище. За мен е голяма чест и отговорност да дирижирам този оркестър, който през годините се е утвърдил в световен мащаб. Благодарение на фондация „Проф. Влади Симеонов” и Националния дворец на децата ние имаме възможност да осъществяваме проектите си, да пътуваме. Филхармония „Пионер” е място, в което млади инструменталисти трупат опит и се подготвят за активно участие в музикалния живот на България.

В концерта на 24 май ще вземе участие и хор „Бодра смяна”, който ще изпълни „Химна на светите братя Кирил и Методий”. Събитието започва в 12 часа. Каним всички, които искат да празнуваме заедно най-обичания български празник. Входът е свободен – каза още Любомир Денев-син.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00