Развигор Попов на 75 – „Да си артист не е професия, а призвание“

Снимка: wikipedia.org

Един от най-известните композитори в забавната музика – Развигор Попов – получи „Златен век“ от Министерство на културата. Отличието се присъжда за изключителен принос към българската култура и за развитие на културното сътрудничество. Наградата представлява печата на цар Симеон Велики във вид на медал и грамота. Дни след събитието музикантът сподели вълнението си в студиото на Радио България:

Много приятна изненада бе, че аз и съпругата ми бяхме сред наградените. Може би това се дължи на факта, че последните няколко години основното ни занимание е педагогическа дейност. Преподаваме на деца теория на музиката, пеене и свирене на различни инструменти. Имаме и друг  проект, отново за малчугани, който провеждаме втори сезон – „Театър на песента“. Приюти ни арт колежа Любен Гройс. Най-малките деца, с които работим са между 6 и 12-год. възраст, а големите са тийнейджъри. С двете групи имахме по една премиера. Публиката се смееше и радваше заедно с нас. Това ни направи много щастливи, защото показва, че сме успели да постигнем част от целите, които сме си поставили – децата да се занимават с изкуство, а не да бродят по улиците и да безделничат.


Мими Иванова и Развигор Попов

Развигор Попов е завършил Музикалната академия в София. Работи в състава „Мелоди" на Емил Димитров, а след това и в група „Старт", с която има осем албума. Съпруг е на една от най-обичаните български певици от края на миналия век – Мими Иванова. Въпреки, че през месец май навършва 75 г., той не спира да се изявява като изпълнител:

Свиря предимно евъргрийни и джаз класика. В пиано баровете в България обикновено акомпанирам на партньор  – често това е жена ми, а друг път работя с Николай Калчев. Той е изключителен певец и се познаваме от доста време.С нетърпение очаквам месец декември, защото тогава отивам в Лондон. Имам приятели в един клуб за инструментална музика. Контактът с публиката там е невероятен и ме зарежда с положителна енергия за цяла година напред.

Навършват се 80 години от рождението на Богомил Гудев, който за съжаление вече не е сред нас. Изключителен поет и музикант, той умееше да подбира най-удобните срички, които да „прилегнат“ на певеца като добре скроена дреха – спомня си Развигор Попов и продължава:

Когато търся текст за нова песен, аз разгръщам някоя стихосбирка. Усетя ли, че някой стих хваща сърцето ми, казвам си: „Това е!“ Едни от най-известите ми композиции, създадени с Богомил Гудев и Милчо Спасов, всъщност са сюжетни песни – те имат история и персонажи. Много от песните ми са създадени за няколко гласа. Това се дължи на факта, че дълго време работих с вокална група. Голяма част от творчеството ми е адресирано към моята съпруга Мими Иванова. Тя е добра актриса, влиза в образ и „изиграва“ песента. Затова композициите ми трудно се пеят от други изпълнители.


През 90-те години на миналия век двойката основава музикална детска школа в Двореца на децата.

Щом спортистът приключи кариерата си, той става треньор – казва музикантът. – Ние разсъждавахме по същия начин и се насочихме към педагогиката. Нашата школа е само за любители. Предупредихме родителите, че ще ги запознаем със стойностната музика и ще формираме у тях вкус. Учим ги да четат ноти и да музицират от душа и сърце. Имали сме и деца, които показват големи заложби и съветваме родителите да ги насочат към професионални занимания. Много сме щастливи, че именно ние сме откривателите на такива таланти.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00