Софийската опера представя репертоара, с който ще гостува в Япония

БНР Новини
Сцена от операта „Княз Игор“
Снимка: operasofia.bg

Петнайсет години след първото гостуване на Софийската опера в Япония, трупата отново се завръща в Страната на изгряващото слънце. В двата предстоящи спектакъла на „Княз Игор“ (5 юни) и на „Турандот“ два дни по-късно, ще пеят солистите, които ще участват в турнето, планирано за месец октомври. В операта „Княз Игор“ от Александър Бородин режисьорът акад. Пламен Карталов прави авторска драматургична концепция, която придава нов смисъл на заглавието, като отрича войната и завършва с мира и любовта между главните герои.

На 7 юни Софийската опера ще отбележи двойна годишнина със спектакъл на „Турандот“от Джакомо Пучини. Освен, че се навършват 40 години от дебюта на Гена Димитрова в ролята на Турандот, се честват 20 години от премиерата на постановката на Пламен Карталов. Продукцията, която той създава, връща на сцената на Софийска опера голямото драматично сопрано Гена Димитрова и диригента Методи Матакиев.
Снимка: БГНЕС

По време на празничното матине на 7 юни ще бъдат показани откъси от звездни представления с участието на Гена Димитрова в тази роля в София, Милано и Верона. Ще бъдат разказани и спомени от работата с прочутата изпълнителка на Турандот, която си отиде от този свят през юни 2005 г. Диригент на спектакъла ще е Григор Паликаров.Този път в ролята на жестоката китайска принцеса ще видим ученичката на Гена Димитрова Габриела Георгиева. В ролята на Лиу ще се превъплъти Силвана Пръвчева, а в образа на Калаф ще е Костадин Андреев, който е партнирал в тази опера на голямото драматично сопрано.



С Гена Димитрова съм пял Турандот най-напред в Италия – спомня си тенорът. – Там бе нашата първа среща. Отдавна исках да се запознаем и един ден тя се появи в хотела, в който бях отседнал. Когато я видях, изумлението ми беше невероятно. Така започна нашето приятелство. Тя се държеше с мен като майка. След това сме работили заедно при нейни гостувания на Софийската опера и Япония. Това са незабравими спомени, защото за мен тя беше най-великата Турандот и най-добрата певица, изпълнявала тази роля. Да си партнирам с нея в шедьовъра на Пучини, поставен от акад. Карталов, е  едно от най-големите постижения в цялата ми кариера.

През годините съм участвал в различни продукции на „Турандот“, но завихрящата енергия, заключена  именно в тази постановка  на Пламен Карталов, ме довежда винаги до върховен полет на духа – казва още певецът.


Режисьорските решения в спектакъла предизвикват актьорския и певчески потенциал на всички участници. Пучини се вдъхновява за сюжета на операта от пиесата на Карло Гоци „Турандот“, която гледа в Берлин през1919 година. Прочитът на Пламен Карталов предлага съвременен поглед, достъпен за по-широка аудитория. Повече научаваме от Костадин Андреев:

Спектакълът отразява прехода от младост към зрелост. Калаф е представен като младеж, който търси своето място в света. Влюбвайки се в Турандот, той съзрява. Аналогично, със силата на своите чувства, той успява да превърне принцесата от парче лед в човешко същество.

Снимки: БГНЕС и operasofia.bg




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00