Там, където операта суингира, липите ухаят, а джаз музикантите се чувстват като у дома си…

Снимка: jazzforumsz.com

Днес започва четвъртото издание на „Джаз форум Стара Загора“.  Сцената отново е в античния форум „Августа Траяна“. Четири поредни години там се събира елитът на българските джаз музиканти.

Фестивалът е създаден по идея на известния български тромпетист Венцислав Благоев, негов артистичен директор, който разказва за акцентите в афиша на събитието.


Той съдържа много от „суингиращите опери“. Разбира се, „Порги и Бес“ – най-известната сред тях, в изпълнение на Биг бенда на БНР и тромпетистите Михаил Йосифов, Росен Захариев. Интересна програма, включваща различни арии, изпълнява Милица Гладнишка, заедно с Михаил Йосифов секстет. Милица, която е джаз певица и актриса, неслучайно се захваща с тази тежка задача. Тя дълги години е учила класическо пеене и пиано, затова може да си позволи да изпълнява сложните аранжименти на лидера на формацията. „Джаз БъдеЩе“ се нарича една студентска група, специално създадена за форума. В нея свирят възпитаници на Нов български университет, Националната музикална академия „Панчо Владигеров“ и Консерваторията „Джузепе Верди“ в Милано, Италия. Своя нов албум представя Живко Петров в третия ден на фестивала. Незаменимо е присъствието на Военния биг бенд от Стара Загора и момчетата на капитан Цветомир Василев. Те не само свирят в програмата, но са част от организацията. Цяла година буквално „горят“ с идеята за фестивала. Без тяхната прекрасна енергия нямаше да успеем. Представяме и Лили Илиева – новото явление на българската вокална сцена, заедно с музиканти от т.нар. „холандска школа“. Инструменталистите, които са заедно с нея, са завършили консерваторията в Грьонинген. Групата изпълнява произведения на големите вокалисти в джаза, пиеси на Кол Портър и др.

Джери Бергонци Голямото име в афиша на фестивала тази година е Джери Бергонци. Спомням си как с пианиста Пламен Карадонев някога свирихме дуети в Дома на децата в Стара Загора. Дори не сме си представяли, че след време ще направим проекта „Лайв зара джаз“ през април 2010 г. Не сме и мечтали, че няколко години след това тук ще дойде този голям музикант. Джери Бергонци ще бъде на сцената на 12 юни. Той е един от петимата най-известни съвременни саксофонисти. Неговите учебници са
  най-търсените помагала и са най-високото ниво по джазова импровизация. Ден след концерта си той ще направи безплатен майсторски клас в Стара Загора. След това – за студентите в НМУ в София. Това е жест от Община Стара Загора, организатор на фестивала, към всички, които искат се докоснат до висините на импровизаторското му изкуство.

Нека поясним, че американският джаз музикант Джери Бергонци ще бъде на сцената заедно с пианиста Пламен Карадонев и певицата Елена Колева, които от години живеят в Бостън, както и известният български барабанист Христо Йоцов. В програмата са още и певците от ансамбъл „Спектрум“. За няколко песни към тях ще се присъединят две от солистките на старозагорската акапелна формация „Траяна“, която тази година отбелязва 30 години от създаването си.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00