Пианистът Светозар Иванов представя албума „Ехо“

| обновено на 22.06.15 в 13:11
Снимка: tampabay.com

Светозар Иванов е музикант с разнообразна творческа дейност. Той е концертиращ пианист, свирил в някои от най-известните зали по света: Карнеги хол, Стейнуей хол в Ню Йорк, зала „Гаво” в Париж и др. Има многобройни изяви на престижни клавирни фестивали у нас и в други европейски страни, САЩ и т.н. Наскоро излезе третият самостоятелен диск на пианиста, съвместно с музикална къща „Гега Ню“. Той е озаглавен „Ехо“. Това семпло на пръв поглед име отразява цялата концепция, заложена в албума – повторение на идея, усещане, стил…

Четиринадесет са творбите, които Светозар Иванов е записал, а техни автори са Йохан Себастиан Бах, Ерик Сати и Давид Дел Тредичи. Комбинацията от най-влиятелния бароков композитор, френски авангардист и американец, считан за един от пионерите на неоромантизма изобщо не е случайна. Сред най-известните произведения, които Сати оставя, са трите „Гимнопедии“. Това е бавен тържествен танц с религиозен произход, изпълняван от юноши в Древна Гърция.

Вдъхновен от Сати, Дел Тредичи написва свои три гимнопедии. Първата от тях е наречена „Моята Голдберг“. Както някои се досещат, в нея композиторът е използвал тема от монументалната Бахова творба „Голдберг вариации“. Следващата – „Моето ре“, е интересна с това, че отделните й фрази завършват винаги на тона „ре“ при основна тоналност до мажор. Третата гимнопедия на Давид Дел Тредичи е озаглавена „Моята загуба“. Тя е най-дългата и е посветена на композитора Робърт Хелпс, починал през 2001 г.

За Светозар Иванов е присъщо да поднася на публиката концертните си изяви по нестандартен начин. Творческата му креативност комбинира музиката с различни форми на изкуството – кино, анимация, поезия, танц и др. Пианистът е професор в Университета в Южна Флорида и артистичен директор на концертния цикъл „Steinway Piano“, който се провежда ежегодно в същото учебно заведение. Заедно с това, Светозар Иванов реализира и многобройни записи. Част от тях са издадени в два самостоятелни диска и един – с цигуларката Каролин Стюарт. Тяхното дуо, формирано в края на 90-те г. на м.в., изпълнява различни музикални стилове и епохи.Преди няколко години двамата музиканти участват в премиерата на „Триоконцерт“ за пиано, цигулка, чело и оркестър от Виктор Чучков. Запленен съм от артистичния дух от началото на XX в. Това време на промени и нови търсения, бележи началото на съвременността – казва пианистът, чийто любими автори са Клод Дебюси, Арнолд Шьонберг и Александър Скрябин.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00