С вятър в косите и блясък в очите премина A to Jazz 2015

БНР Новини
Снимка: Моника Александрова
Завърши фестивалът A to Jazz. Хубавото време и интересната програма привлякоха публика от всички възрасти. В продължение на три вечери сред зеленината на Южния парк всички се наслаждаваха на магията на джаза. Малко преди началото надникнахме зад кулисите благодарение на певицата и актриса Славена Даскалова. Ето какво сподели тя:

Емоцията е силна, а вълнението огромно. Това е петото издание на този прекрасен фестивал, на една сцена сме с толкова добри български и чуждестранни музиканти,което е голяма отговорност за нас. Аз и моите колеги сме заклети фенове на A to Jazz – идваме всяка година и това, че сега ние го откриваме е страхотно удоволствие. През годините той събра в София невероятни музиканти, които публиката видя безплатно – това го прави един уникален форум.

Връщаме лентата назад, когато се е зародила идеята A to Jazz.

Моите съмишленици и аз решихме да представим джаза на емблематично място в центъра на София, каквото е Докторската градина –
разказа основателят Петър Димитров. – Така това аристократично зелено кътче се превърна в първата сцена на фестивала. Разположено точно срещу музикалното училище, то е пряко свързано с неговите възпитаници от десетилетия насам. Лека-полека колелото на времето се завъртя и стигнахме до петото издание на фестивала.

СнимкаДокато публиката се наслаждаваше на изпълненията на Славена Даскалова и Jazz Orpheus, Божидар Василев от DAYO разкри повече за групата, чието име в превод от етиопски означава „радостта пристига”:

Събрахме се през октомври 2014 г. Всичко се случи спонтанно, в момента сме петима. Съвсем скоро разбрахме, че ще свирим на фестивала. Много сме щастливи, че ни поканиха, защото хедлайнерите са ни любимци и са оказали голямо влияние върху музиката ни. Моят личен фаворит е Рой Харгроув. Следя изявите и на българските изпълнители – „Mетафоrmoза”, „Фънки Миракъл” и др.

Официално фестивалът започна с качването на Durty purchase на сцената. Групата отбеляза своята 20-годишнина със специално подготвена за юбилейното издание на фестивала програма, която се отличаваше с еклектичния си подход.

Всички присъстващи с нетърпение очакваха появата на американския тромпетист Рой Харгроув. Носителят на две награди „Грами” и неговият квинтет сложиха край на първата вечер от музикалното приключение A to Jazz.

СнимкаВтората вечер възроди позабравената традиция да има диджей шоу по време на фестивала. Тази година то дойде от страна на Sirius & Methodical – диджеи, силно ориентирани към джаз и неосоул музиката. Очарованието от един музикален форум не би било пълно без нови лица. Учениците от музикалното училище в столицата – Zonyo & friends – получиха бойното си кръщение на сцената на A to Jazz. След младоците видяхме формация с дългогодишна история. Христо Йоцов квинтет зарадва публиката с парчета от своя авторски проект Jazzball, а чаровната Белослава придаде още по-голямо обаяние на цялата вечер. Вторият ден приключи като първия – отново с носител на „Грами”. Чухме Кени Гарет и неговия квинтет.

„Всичко е възможно!” – това е мотото на една от най-свежите родни формации „Фънки Миракъл”. На 05.07 тя го доказа на сцената на A to Jazz, показвайки богатата си стилова палитра. Хип-хопърите Bobo & The gang дадоха по-различен облик на последната фестивална вечер. Последвани от „Mетафоrmoза” – група, която също не се помества в определени рамки, цялата вечер предвещаваше идването на Хосе Джеймс - световноизвестния вокалист, който се впуска от стил в стил с лекота. А как се стори петото издание на фестивала на публиката?

За втора година идвам на A to Jazz – сподели Миряна Найденова от София. – Много ми харесва и мисля, че той предлага по нещо за всеки музикален вкус. За мен езикът на джаза е универсален. Самата аз работя по проекти, свързани с неговата популяризация, заедно с младата творческа организация „Груув ателие”. Не на последно място синът ми свири в групата на Славена Даскалова. Миналата година присъствах на всичките вечери и преживяването бе уникално.

Снимки: Моника Александрова и Борис Димитров



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00