Ученици от Силистра спечелиха трето място в Europe in Harmony

Преди дни станаха известни победителите в конкурса Europe in Harmony, организиран от Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) – консултативен орган на Европейския съюз. Сред близо 70 участници, трета награда спечелиха ученици от град Силистра – Свилена Георгиева и музикална студия „До Ре Ми”. Състезанието е за музикални видео клипове, изградени върху „Одата на радостта”. Видео предизвикателството, отправено към младите творци, е да покажат какво им дава Европейският съюз чрез музикални и визуални внушения. Както е известно, откъсът от Девета симфония на Бетовен е приет за химн на ЕС през 1971 г., но в инструментален вариант. В своите експерименти участниците в надпреварата трябвало да използват вокалната партия от прочутото произведение, променяйки го според своите виждания. Гласуване по интернет „пресяло“ десет клипа за полуфинала. Жури, съставено от членове на комитета и представители на медиите, определило крайното класиране. Конкурсът не поставя строги професионални правила, няма и възрастови граници. Единственото изискване е участниците да са аматьори. Идеята е да се популяризират европейските ценности и разбира се – дейността на ЕИСК. Независимо от пъстрия национален и възрастов състав на кандидатите, повечето от тях са показали завидно въображение. Някои явно са разполагали с достатъчно финанси и морална подкрепа, други са се справили с по-ограничени средства. Резултатът е витални, остроумни и усмихнати послания, отправени в рамките на няколко минути. Понякога наивни и не дотам „изпипани“, затова пък – искрени.

Свилена научила за конкурса от директорката на своето училище Магдалена Атанасова, но до крайния срок оставало съвсем малко време. Наложило се за няколко дни да уточни концепцията си, да направи сценарий и да организира снимките на нискобюджетното видео.

На 15 години съм, уча в Езикова гимназия „Пейо Яворов“ – Силистра – представя се тя. – С музика се занимавам от 6-годишна възраст, а първата ми учителка е г-жа Бонка Скорчелиева. Започнах да пея в нейната Музикална студия „До Ре Ми”, част от детството ми премина там. Беше много вълнуващо да приема предизвикателството на ЕИСК и да предложа собствена интерпретация на „Одата на радостта“. Изискването беше да е изпълнена от вокална група или хор. Веднага се сетих за „До Ре Ми”, разбира се. Солото изпълних аз. Участваха близо 70 клипа от цяла Европа и затова съм много щастлива, че именно ние бяхме избрани от журито. На първо място се класира немската група Delta Q, на второ испанският клип Only Words. Певците, които са ги записали, нямаха възможност да присъстват на награждаването, пристигнаха представители на техническите екипи. На мен се падна честта да изпълня „Одата на радостта“ по време на церемонията. Атмосферата в Брюксел беше невероятно зареждаща. Срещнах се с интересни личности, установих нови контакти.

Свилена е била сред най-младите солисти в състезанието, а наградата си е получила от Джейн Морис – вицепрезидент на комитета. В своята мотивация журито е посочило забележителната комбинация между специфичния тембър на тийнейджърката и звучността на вокалната група, както и интересния замисъл. В първата част на клипа съпроводът е поверен на детския състав, след това – на формация от девойки. Накрая всички пеят заедно – като символ на обединението и разбирателството. Огромно впечатление е направил и гласът на солистката – дрезгав, плътен, с изненадващи низини. Това е второто отличие за Свилена тази година. Дни преди награждаването в Брюксел тя спечели голямата награда от „Златен ключ” – международен конкурс за франкофонска песен, организиран от Алианс Франсез в Пловдив. Предстои й още много работа, но тя уверено е направила първите стъпки към мечтата си да стане професионална поп и джаз певица.

Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00