Младата пианистка Виктория Василенко: Щастлива съм, че имам възможност да уча при големи личности

БНР Новини
Снимка: личен архив

Виктория Василенко е едва на 22 години, но вече е натрупала сериозен професионален опит. Носител е на множество отличия от клавирни конкурси в България, Гърция, Италия, Чехия. Сред тях е втора награда (при неприсъдена първа) на Международния клавирен конкурс „Джеймс Мотрам” в Манчестър, Англия. Имала е рецитали във Виена (2008), Ню Йорк (2010) и други световни музикални столици. Била е солист на Симфоничния оркестър на Ливърпул, Брюкселски камерен оркестър, камерен оркестър Линкълнууд (САЩ), Симфоничен оркестър на БНР, оркестър на Класик ФМ, Софийска филхармония, Фестивалния оркестър на лятната музикална академия „Музика Мунди” в Белгия (през 2009-а с диригента Максим Венгеров)… Притежател е на две статуетки „Кристална лира”, присъдени от Съюза на музикалните и танцови дейци в България. Първата – като най-добър млад солист за концертен сезон 2007-2008, втората – като камерен изпълнител през 2012 г.

От ранна възраст Виктория има възможност да учи при известни педагози. Шанс, който й се дава и днес.


Моите най-важни учители и досега са родителите ми Ася и Александър Василенко. И двамата са преподаватели, изпълнители. Те са и утвърдено клавирно дуо. В Националното музикално училище в София бях в класа на Антонина Бонева, завърших при проф. Стела Димитрова-Майсторова. От 2011 г. съм в Мадрид, във Висшето музикално училище „Кралица София”, където имах щастието да попадна при Дмитрий Башкиров. Едновременно с това съм студентка в НБУ. „Кралица София” е частна академия, която дава артистични дипломи. Професорите са сред най-известните имена в музикалния свят – Захар Брон, моят преподавател, Иван Монигети, Ана Чумаченко и други. Чувствам се прекрасно в тази атмосфера. Благодарна съм за възможностите, които училището дава – участия в концерти, конкурси, предоставят се стипендии. Там учат много талантливи българи.




В края на тази учебна година Виктория получи и една от престижните награди на „Кралица София”.

С моето трио спечелихме наградата за най-успешен камерен състав. Беше ни връчена лично от кралица София. Щастлива съм, че втори път съм отличена с тази награда. Преди две години беше за най-обещаващ млад пианист. Моите колеги в триото са Лаура Сабо – виолончело и Мохамед Хибер – цигулка. Този успех ни осигури важни участия в Испания. Може би отново ще свирим и във Франция – през март имахме концерт в Париж. Заедно с нашата преподавателка по камерна музика Марта Гуяш обмисляме и други изяви, както и участия в сериозни конкурси.


Все по-голяма зависимост обвързва младите класически музиканти с организации, занимаващи се с т.нар. музикален бизнес. Реклама и добър мениджмънт – това ли пътят към успеха? Ето и отговорът на Виктория:

Действително бизнесът в промотирането на млади музиканти е станал много важен. Това може да е за добро или за лошо, зависи от хората, които се занимават с него. Ние, представителите на най-младата генерация, имаме голям късмет – отворени сме към света, имаме достъп до всяка точка на планетата, пътуваме, създаваме контакти. Срещаме големи личности, дори имаме шанса да сме техни студенти, както е в моя случай. Много възможности дава и интернет. Аз се старая да не пропускам нито една от тях. Засега, слава Богу, имам късмет. Разбира се, много работя за този късмет. Искам да споделя и още нещо. Аз, както и младите ни сънародници в Испания, се стараем да включваме български творби в своите програми. Това съществува като практика, но не е достатъчно. А имаме музикални бисери, които би трябвало да се популяризират.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00