Български фолклорен ансамбъл се върна с Гран При от международен фестивал в Полша

БНР Новини
Снимка: личен архив

Представителният танцов фолклорен ансамбъл „Розова долина” от Карлово спечели голямата награда на фестивала „Музикални импресии в Бидгошч” – Полша. В конкурсната програма българският състав участва заедно с деветнайсет музикални и танцови състави от единайсет държави от Европа и Азия и Южна Африка.

Международният фестивал, организиран от Младежкия център в град Бидгошч, предоставя възможност за среща на таланти от цял свят, показва успехите им в различни сфери на изкуствата и културата – разказа Мирослав Василев, ръководител и хореограф на ансамбъл „Розова долина”. Участниците оценяваше експертно жури с представители от страната-домакин и САЩ. Нашият ансамбъл получи голямата награда на ХХХVIII Международен фестивал в Бидгошч за най-високи художествени постижения.

Ансамбълът е основан през 1972 година. Концертните му програми имат богата хореографска и музикална палитра. Карловските таланти многократно са аплодирани от публиката в Германия, Франция, Русия, Белгия, Румъния, Гърция, Сърбия, Испания, Чехия и др. Съставът е носител на званието „Представителен ансамбъл” към Националната секция на CIOFF /Международна организация на организаторите на фолклорни фестивали/ – България.

С какъв репертоар са се представили сънародниците ни на форума, научаваме от Мирослав Василев:

На фестивалните сцени ансамбъл „Розова долина” показа музикално-танцова програма от Тракия, Средногорието и Шоплука. Съпровождаше народен оркестър от студенти от пловдивската музикална академия, солисти на ансамбъл „Тракия”. Певицата Дияна Димитрова, лауреат на конкурса „Млади фолклорни таланти” на БНР, представи особеностите на старинното фолклорно пеене от два специфични диалектни региона – Пазарджишки и Граовски.


Задължително условие за участниците в конкурсната програма на фестивала бе изпълнение на полска песен. Българските музиканти развълнуваха журито и публиката с традиционната песен „Кукувичка”, известна от репертоара на полския държавен ансамбъл Mazowsze. Солисти бяха Димитър Стоилов, Дияна Димитрова и Пепа Милева в съпровод на оркестъра на състава. На заключителния гала концерт, проведен в Opera Nova – един от най-модерните музикални театри в Полша, ансамбълът представи танцовата постановка „Празник в Розовата долина” по хореография на Димитър Дойчинов и музика на проф. Асен Диамандиев.

Тук е мястото да отбележим, че постановката пресъздава моменти от характерния за областта розобер. Тогава се провежда емблематичният за възрожденско Карлово „Празник на розата“, който редовно се отбелязва в града след края на Първата световна война.

Ансамбъл „Розова долина” от Карлово достойно продължи традицията на българските състави да бъдат победители с най-високи художествени стандарти сред всички участници в този престижен международен фестивал, споделя артмениджърът Янка Дочева. А директорът на музикалното училище в Котел – Мария Градешлиева допълва: За фестивалите в Полша българите са явление. Журито е международно, което още повече засилва стойността на тези награди. По време на престоя си в град Бидгошч, танцьорите и музикантите от ансамбъл „Розова долина” се срещнаха с българската общност в града, а участията им бяха отразени в полските медии.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00