Венцислав Пенев: „Новият ми албум е готов, очаквам го с вълнение”

БНР Новини
Снимка: личен архив

Венцислав Пенев е малко над тридесетте, а първите си сериозни стъпки като изпълнител прави през 2004 г. Негов учител и вдъхновител е Костадин Гугов. И до днес представя заглавия от репертоара на големия народен певец. Някои от тях ще намерят място в новия албум, който Венцислав подготвя, заедно със записи, направени за нашата медия в съпровод на Оркестъра за народна музика при БНР. Сред тях са „Ожени ме, мамо, „Садила Яна бел босилек, „Нани, нани, Димче”.




Аз съм от Нови Искър (градче близо до столицата), но не изпълнявам народна музика от Шоплука –
представя се Венцислав.  Избрах фолклора от Пиринско, както и песните на Никола Бадев, Васка Илиева, Петранка Костадинова от съседна Македония. Искам да подчертая, че съм се учил само и единствено от незабравимия Костадин Гугов. Запознахме се преди повече от десет години. Още при първата ни среща изпяхме заедно популярната „Море сокол пие”. Той беше приятно изненадан, че гласът ми е толкова подходящ за песните от неговия репертоар. Препоръча ме на продуцентите в Националното радио. Тези първи записи определям като начало на професионалния си път. Моят учител държеше текстът на всяка песен да остане непроменен, да се спазва местния диалект. Беше убеден, че младите трябва да се доказват на голямата сцена с непопулярни заглавия. Благодарен съм му за всичко. Преди време записах „Спомен за Гугов“ – музика и текст Ани Момчилова, аранжиментът е на Сашко Велков от Македония.  В първия си албум включих две от най-популярните му песни – „Параходът ми пристигна” и „Айде слушай, калеш Ангьо” (б.р. калеш – черноок, Ангьо – от умалително от Ангелина).

Готова е и новата колекция от песни, с която Венцислав ще зарадва почитателите си. Наред с другите записи, в нея са включени негови авторски песни в любимия му фолклорен стил. Снимките за книжното тяло са направени в къщата-музей на Веле Митров, съратник на Васил Левски, която се намира в софийския квартал „Бенковски“. Там през 1871 г. Апостолът на свободата основава таен революционен комитет.

Фотосесията е дело на Георги Алексиев – млад и много амбициозен фотограф – пояснява младият певец. – А къщата е на повече от 200 години. По време на снимките имах чувството, че усещам духа на миналото, че пътувам назад във времето. Според мен се получиха интересни фотографии, които Георги ми предостави, за да красят новия ми албум. Очаквам появата му с голямо вълнение. В него също ще има песни на Гугов, но няма да спомена заглавията им.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00