Funky miracle – "Всичко е възможно!"

БНР Новини
Снимка: личен архив
Група, която съчетава стиловете джаз, фюжън, фънк, поп… Звучи познато, още повече, че Funky miracle също са великолепна седморка като техните идоли от „Акага”. Историята на младите момчета започва от музикалното училище в София, където свирят в биг бенд под ръководството на джазмените Михаил Йосифов и Вили Стоянов. Днес повечето от тях продължават образованието си в Музикалната академия и Нов български университет и намират време да се появят на фестивали като A to Jazz и Brazzobrazzie, чието лятно издание тече в момента във Варна. Изявите не са единствената творческа активност на групата. Какво е актуалното около нея, както и други интересни подробности, научаваме от клавириста Пламен Денчев:

Името на състава е Funky miracle, защото нашето възприемане на фънка е широкообхватно. Обичаме да съчетаваме много стилове, защото всеки от нас има различен вкус. Някои от нас слушат повече рок и блус, а други поп, фънк и джаз. Така се раждат и нашите идеи – от слушане на много музика. Всеки стил дава нещо уникално, особено ако си музикант, трябва да имаш широки познания. Водим се фънк банда, но комбинираме различни стилове. Имаме 5-6 авторски парчета, а наскоро заснехме и клип към едно от тях – „С моите хора“. Песента е летен сингъл, а видеото носи много морско настроение. Две от другите ни авторски композиции са по-експериментални, с джаз и фюжън звучене. Първата от тях – Breathе in, пуснахме преди около седмица заедно с клип от лайв в студио. Съвсем скоро предстои да излезе и You don’t have to go. И двете песни звучат по-некомерсиално, но се надявам, че ще допаднат на ценителите на експерименталната музика.

Идва ред на една малка тайна – барабанистът Радо е син на тромпетиста на „Акага“ Иво Казасов. И като че ли тук има пръст провидението – „Акага” се събират през 1992 г., а Funky miracle точно две десетилетия по-късно. Тази констатация, убягнала и на самите музиканти, кара Пламен да разкаже, че колегите им са техни ментори, репетират заедно и им дават ценни съвети.

А кога да очакваме дебютен диск от Funky miracle?

Искаме да натрупаме повече авторски материал. Възнамеряваме да издадем албум, който да показва това, което правим на сцената, затова той ще съдържа предимно „жива” музика – е отговорът на групата.


Ако си мислите, че „Funky miracle“ е група от младежи, които само се вълнуват от забавления и девойки с бронзов тен, то тогава се заблуждавате. Наред с безгрижните теми, музикантите се вълнуват и от много по-сериозни.

На нашия вокалист Симо му се отдават повече текстовете на английски език – разказва Пламен Денчев, който е вторият текстописец на бандата. Когато аз пиша винаги ми е по-лесно да нахвърлям идеите си на своя роден език. Вдъхновяват ни различни житейски ситуации и случки. Например текстът на Breathе in е много дълбок, засяга необятната тема за смисъла на живота. Посланието, което искаме да предадем с песента You don’t have to go, е че човек трябва да следва онова, което му е на сърцето. Да изразява себе си по-скоро емоционално, отколкото прагматично.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00