Във Велико Търново започва летният оперен фестивал „Сцена на вековете” 2015

БНР Новини
Снимка: БУЛФОТО

„Сцена на вековете” – фестивалът, вдъхновен от героичното историческо минало на страната ни, отново ще потопи почитателите си в магията на операта. Това издание е по-специално, защото се навършват три десетилетия от първата постановка на Софийската опера и балет на хълма „Царевец”. Оттогава естественият декор на средновековните крепостни стени се превръща в постоянна сцена за спектаклите. След 21-годишно прекъсване, форумът е възстановен през 2008 г. по повод един век от обявяването на Независимостта на България.

Тазгодишната „Сцена на вековете” предлага в две поредни вечери (24 и 25 юли) първата опера на Маестро Георги Атанасов „Борислав”. Създадена през 1911 г. по едноименната драма на Иван Вазов, тя остава в културния летопис като първата българска историческа опера.

Шедьовърът от руската класика – операта „Борис Годунов” от Модест Мусоргски ще прозвучи на 31 юли и на 1 август. Изненадата, която режисьорът акад. Пламен Карталов поднася на публиката е на финала – вместо със смъртта на угасналия от мъка руски владетел, постановката завършва с шествие през катедралата „Василий Блажени”. Премиерата й бе играна миналото лято с голям успех пред храм-паметника „Александър Невски”.

Борис Спасов, който ще дирижира „Борис Годунов” през двете вечери, разказва за ролята на фестивала в културния живот на българина и за приноса на акад. Пламен Карталов:

Той е изключителен драматург и оперен режисьор. Направи ефектна и раздвижена постановка, много интересен декор – например повехналите брези на сцената символизират социалното положение на народа, който е главно действащо лице заедно с Борис Годунов в тази монументална драма. Фестивалът „Сцена на вековете” е неизменна част от културната политика на България. В първото издание е била поставена операта „Ивайло”, дирижирана от самия композитор Марин Големинов и режисирана от Пламен Карталов. Той има огромна заслуга за поддържането на този фестивал. А самият форум се радва на международен отзвук – всяка година събира голям брой чужденци.

Интересно подробност е, че операта „Борис Годунов” има няколко оркестрации. След като Мусоргски я написва, той за няколко месеца завършва оркестрацията й. По-късно се появява изключително ценната преработка на Николай Римски-Корсаков. В този вариант операта се е играла десетки години в Русия и по света. Дмитрий Шостакович също е сред големите имена, работили върху шедьовъра. Спектакълът на Пламен Карталов е по редакцията на диригента Дейвид Лойд-Джоунс.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00