Певицата Преслава Пейчева за бързия път към славата

Хубавите събития в живота на младата поп певица Преслава Пейчева идват едно след друго и през 2015 г. Неотдавна тя зарадва почитателите си с песента „Ти“.

Това е моя кавър версия на първото парче,  създадено за „Те“ от Ясен Велчев и Любо Киров, още когато се е зараждала групата – разказва певицата. – Много харесвам тази балада. Тя не е популяризирана от момчетата и не е издавана като сингъл, но откакто работя с тях, аз я включвам в репертоара си. Радвам се, че най-накрая успях да я запиша.

Миналата година изпълнителката направи летния  хит „Среднощни хора”. Той попада в полезрението на различни чуждестранни диджеи, те продължават да създават негови клубни версии и да ги пускат из Европа. Междувременно издаде втори сингъл за британския лейбъл, с който работи. „The one” е ремикс на песента „Може би съм аз”, изпълнява я с колегите си от „Те”. В разгара на лятото Преслава Пейчева е част от новата инициатива на „Музикална къща БНР“ – „ФСБ за другите“. Повече научаваме от певицата:

Много съм щастлива, че участвам в проекта, в който музикантите от Формация студио Балкантон ще направят по една песен за други изпълнители. Бих искала да благодаря на Румен Бояджиев и на Даниела Кузманова, тъй като аз вече разполагам с демо версията на песента, написана за мен. Както казах и на тях, сбъдна се една моя мечта, защото група ФСБ е „висш пилотаж” в българската музика, от която всички сме се възхищавали и вдъхновявали. Надявам се най-късно до месец аудиото да е готово. Мисля, че би било хубаво към песента да се заснеме и видеоклип.


Името на  Преслава Пейчева става известно с участието й в първото българско издание на „Мюзик айдъл” през 2007 г. Отначало младата певица гледа на идеята с недоверие.

Записването беше дело на сестра ми – спомня си тя. – Изобщо не ми се вярваше, че нивото ще бъде като в световните формати. Обещах на моята вокалната педагожка Милена Пеева, че ще опитам без много сериозни очаквания. По време на участието си осъзнах, че ми се предоставя възможност да направя ценни контакти с важни хора. Щастлива съм, че се получи така. Когато създадеш необходимите приятелства и откриеш хора, с които сте „от една кръвна група”, нещата се получават по-лесно. Наистина музикалните реалити формати дават силен начален старт. За съжаление не е възможно всички изпълнители да задържат известността, спечелена там и да успеят да се развиват. До края на предаването пазех в тайна, че имам три предложения за подписване на договор. Трябваше добре да си помисля как искам да продължа нататък.

Едното от тези предложения идва от продуцента и мениджъра на група „Те”, който е присъствал на концертите в „Мюзик айдъл”.

Заедно с колегите си от групата Преслава е част от екипа на следващите две издания на музикалното шоу. Нож с две остриета ли са подобни формати за неопитните в света на шоубизнеса? Ето мнението на певицата:

Първото, което много от тях заявяват във визитката си, е, че искат да бъдат известни. От една страна, това е нормално, имайки предвид младостта на повечето участници. От друга – трябва да осъзнаят, че е погрешно да тръгнеш с подобна нагласа, защото когато целият блясък изчезне, връщането към реалността е много болезнено. За да се задържиш в публичното пространство и да развиеш музикална кариера, се изискват много усилия и компромиси. Защото след това идват новите формати и звезди от тях. За да избегнат този порочен кръг, младите артисти трябва да открият своя собствен образ и стил. Ако само копираш, популярността ти ще има кратък живот. Според мен от такива важни съвети се нуждаят прохождащите певци, а в музикалните формати няма кой да им ги даде, защото те са измислени да правят рейтинг и да носят печалба на създателите си.

Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00