Радиосимфониците откриват сезона с рядко изпълняван концерт за пиано от Димитър Ненов

Разнообразна програма с премиерни за страната ни, както и познати на публиката творби, наши и чуждестранни солисти и гост-диригенти на изключително ниво, изяви извън класиката в съприкосновение с киното. С това обещание Симфоничният оркестър на Българското национално радио излиза пред вярната си публика през новия концертен сезон.

Първа симфония от Брамс и Концерт за пиано и оркестър от Димитър Ненов със солист Иво Върбанов ще прозвучат на първия концерт след лятната ваканция на 9 октомври в зала „България”. Ето какво казва диригентът Емил Табаков за избора на тази програма:

Димитър Ненов е автор на изключителен български концерт, който обаче много рядко се изпълнява. Проблемите бяха свързани с нотния материал, освен това се изисква много висок професионализъм както от солиста, така и от оркестъра. Доколкото знам, този концерт е свирен само от двама български пианисти досега. Искам да отбележа, че нашият солист Иво Върбанов субсидира разписването на нотния материал, за да можем да покажем това изключително произведение. Разполагахме с ноти отпреди седем десетилетия, от които вече не можеше да се свири.


Радиооркестърът е подготвил дванайсет концерта, обединени в два цикъла. Една от кулминациите ще бъде концертното изпълнение на операта „Отело” от Верди със звездни солисти.

Това е още в началото – през втората половина на октомври – продължава маестро Табаков. – Концертното изпълнение на „Отело” ще бъде със световноизвестната наша певица Красимира Стоянова, ще участва и един румънски тенор – Мариус Влад, който е пял няколко пъти в България. Аз самият съм имал възможността да работя с него. Така че ще има много сериозни „гвоздеи” в репертоарната политика.

Един от тях е „Йоханес пасион” от Йохан Себастиан Бах. Мащабната творба ще прозвучи в Страстната седмица под палката на Драгомир Йосифов и с участието на солисти и Смесения хор на БНР.

Оркестърът ще изненада публиката и с няколко премиери. Сред тях е кантатата Dona Nobis Pacem от английския композитор Ралф Вон Уилямс, с която симфониците ще закрият концертния сезон. На сцената заедно с оркестъра ще се качат два американски хора и американският диригент Брус Чембърлейн. Кои са другите първи изпълнения за страната ни, ще научим от Емил Табаков.

Свирим някои много интересни нови произведения през сезона, които дори не са познати по име у нас като балета „La Boutique Fantastique“ от Оторино Респиги върху теми от Росини. За първи път ще бъде изпълнено и произведението Variaciones concertantes от Алберто Хинастера – това е творба за много солиращи инструменти в оркестъра.

През този концертен сезон радиооркестърът ще изпълни Дванайсетата симфония от Шостакович. По този начин ще затвори цикъла със симфонии на руския композитор, които неизменно присъстваха в репертоара му през последните години. Според диригента Емил Табаков това ще бъде едно от централните събития в програмата. А ето кои ще бъдат гостуващите солисти и диригенти:

Иво Върбанов ще свири за първи път на откриването на сезона, след това младата пианистка Маргарита Илиева ще изпълни концерт от Алфред Шнитке – това е много интересна програма заедно с Дванайсетата симфония на Шостакович. От българските диригенти ще ни гостува Георги Димитров с два концерта – „Отело” и още една изява със световноизвестната пианистка Пламена Мангова, която ще изпълни Първия концерт от Брамс. Чуждите диригенти са Владимир Вербицки от Русия, Енрике Димеке от Мексико и Брус Чембърлейн от САЩ. Няма възможности за много солисти и диригенти, защото все пак е въпрос и на субсидии.

В афиша четем още имената на арфистката Сузана Клинчарова, тромпетиста Петър Македонски, виолончелиста Александър Сомов, певците Руси Ников, Валерий Георгиев, Гергана Русекова, Андреана Николова. Както и през м.г., Симфоничният оркестър на БНР ще излезе от т.нар. сериозни жанрове, за да се посвети на филмовата музика. Предстои нова симбиоза между екран и жив оркестър с „Властелинът на пръстените”, както и изпълнения на музиката към филма „Кръстникът” и към български кино творби.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00