„Любов, Равновесие, Свобода и Мисъл“ в коледните концерти на Живко Петров

Снимка: личен архив

Джазът в България през последните години се развива изключително успешно. За това огромна роля имат музиканти, които успяха да се наложат със своята авторска музика. Събират ценен опит и от турнетата си по цял свят, както и от срещите с най-големите имена в жанра. Един от изявените родни инструменталисти е Живко Петров. Тази година бе особено ползотворна за него и за триото му JP3. Пианистът издаде два албума, реализира голямо турне в Канада, а сега през декември ще уважи и родната публика с национално турне.

Живко Петров създаде през пролетта дебютния си солов албум „After 4“. За Радио България сподели, че изцяло е инспириран от сърцето си, от своите лични чувства и възприятия, създавайки десетте прелюда в него. Така пианистът изненада феновете си с класически, а не джаз албум. Живко е на мнение, че човек трябва да е постигнал зрялост и опит, за да композира класически пиеси. Четирите най-важни неща в неговия живот са любовта, равновесието, свободата и мисълта. Инспириран от тях, талантливият музикант композира вече дълги години. Живко Петров продължава да черпи вдъхновение от пътешествията си в четирите посоки на света, от мъдростта натрупана през четирите десетилетия от неговия живот.


Ето какво сподели той за Радио България:

Може да се каже, че е коледно турнето ми с албума „After 4“, но всъщност то започна още през септември на фестивала на изкуствата в Аполония. Два месеца по-късно участвах на пловдивския джаз фестивал с него. Сега предстоят коледни концерти – на 2.12 в Бургас, следват Добрич, Варна, Велико Търново - моят роден град. Завършвам с концерт в столицата.

Почти едновременно излезе и албумът „Between the world” на триото му – JP3. Веселин Веселинов-Еко, Димитър Семов и Живко Петров направиха национално турне, което беше последвано и от концерти в най-големите градове в Канада. Там Живко направи премиера и на „After 4“. Съдейки по отзивите, въздействието на създадената от пианиста музика, е било изключително силно и емоционално. Към тримата инструменталисти в този албум се присъединява и щрайх квартет. Като автор своя принос дава и Веселин Веселинов-Еко. Двамата имат и съвместна композиция, посветена на Джако Пасториус.

Какво предстои до края на тази година, отново ни разказва Живко Петров:

На 8 декември ще представя за първи път албума „After 4“ в София. Освен пиесите от него, ще изпълня и няколко съвсем нови композиции. Сред тях е една филмова сюита, която написах по повод „100 години Българско кино“. Тя представлява компилация от музика към български филмови ленти. Ще свиря, разбира се и джаз. До края на декември имам още два много сериозни проекта. На 15 декември имам голям концерт с Белослава, а на 20.12 продължавам с проекта за четирите рояла „Джазът среща класиката“. В него свиря с Ангел Заберски, Георги Черкин и Иван Янъков. В програмата ще има и коледна музика, аранжирана от нас двамата с Ангел. На сцената ще има камерен оркестър от НМУ и ритъм секцията от Димитър Семов (ударни) и Борис Таслев (контрабас).




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00