Идеята за проекта „Еструна – Арканхел с „Нови български гласове“ е на продуцентите Маргарита Борисова и Явор Ганчев. Със своя богат опит като организатори на фестивала „Джаз +“ те събират на една сцена артисти от България и Испания, за да съчетаят музиката и танца на двете култури. Във времето проектът продължава да се развива в светлина, отразяваща нови сценични експерименти. Досега музикантите съвместно са имали две турнета в Испания. Участвали са на най-престижните фестивали в Гранада, Мадрид, а последната им изява беше през септември в Севиля, на най-големия фламенко форум в света. Процесът при изготвяне на репертоар и избор на песни е двустранен, споделя диригентът на хор „Нови български гласове“ доц. Георги Петков. Сега на 5-ти декември в НДК в зала №1 отново ще се състои концерт, изпълнен с много динамика и вдъхновение.
Камерен симфоничен оркестър „Симфониета“ също ще бъде на сцената, дирижиран от маестро Йорг Бирханс. Ето какво сподели той за „Любовна магия“ на Мануел де Фая: Най-интересното за мен е, че Мануел де Фая не е използвал написана фламенко мелодия, а сам е композирал във фламенко традицията. В сценичното представяне на произведението са включени както двама фламенко танцьори и певица като част от балетната сюита, така и няколко изпълнения на „фламенко пуро“ или „чисто“ фламенко. Изпълнява се от китариста Дани де Морон, перкусиониста Агустин Диасера, певицата Росио Басани двамата танцьори Давид Пере и Патрисия Гереро. Те са интегрална част от любовната магия. На места в програмата няколко пиеси танцуват като солисти.
Давид Перес е автор на хореографията в произведението. Какво означава за него участието в този проект?
Като фламенко танцьор приех тази покана с огромно предизвикателство. Човек когато изпълнява такова красиво класическо произведение, трябва да даде всичко от себе си. Като танцуваме върху класическа творба не трябва да забравяме и другия характер на музиката, а именно фламенкото. На сцената забравям времето, забравям къде съм и давам това което е необходимо и в двата жанра.
Съчетанието между хор, камерен оркестър, акустични инструменти и танц, представени с изключителна страст, темперамент и импровизация – всичко това очакваме на сцената на зала 1 в НДК на 5 декември.
Медийни партньори на проекта са БНР и испанското обществено Радио 3, лайфстрийм на концерта на живо по binar.bg на 5.12 от 18:30 СЕТ
Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..
Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..
Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..
За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..
Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..
Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..
Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..