Фънк групата Dirty Purchase отпразнува 20 години на сцена с албум Sweet Sensation

БНР Новини
Снимка: личен архив

Клубният живот у нас започва да се развива след 90-те години на м.в. С времето се появяват формации, чиито репертоар се състои основно от кавъри на най-популярни световни рок, фънк и поп образци. Някои от тях започват да пишат и авторската музика, предназначена специално за клубна публика. По подобен повод се сформира и фънк бандата Dirty Purchase, която преди дни представи своя първи авторски албум. Буквалният превод на името означава „мръсна придобивка, мръста печалба”. Истината е, че това е шеговита игра на думи с българския израз „дърти пръчове”, тъй като в началото са само мъже, а и „не се взимат много насериозно”. Повече ще разкаже Людмил Стойнев – пианист и китарист на групата:

Ако търсим конкретна причина за албума, това са 20 години от началото на фънк формацията. Създадена е през 1996-та в столичен клуб, оттам започва и историята. Освен основната сцена, там се откри още една, допълнителна, на която трябваше да се свири всяка вечер. Собственикът на клуба Христослав Галилеев или Гальо, както всички го знаем, е баскитарист и реши да си направи своя формация, която да бъде постоянна за тази втора сцена. В нея той покани колеги-музиканти, с които е работил в чужбина. Името Dirty Purchase го даде Веско Нестинара – от група „Нестинари”, който за съжаление не е вече между нас. Той беше не само наш колега, но и голям приятел. В Dirty Purchase са се изявявали повече от двайсет много добри музиканти.


В момента в състава на Dirty Purchase са някои от най-известните имена от българската сцена – Михаил Йосифов иТодор Бакърджиев – тромпети, Велислав Стоянов и Кирил Зафиров – тромбони, Денис Попстоев – саксофон, Иван Лечев – китара и др.

В началото групата беше ориентирана към блус и суинг кавъри – продължава Людмил Стойнев. – Във времето се присъединиха певците Емил Минчев от група „Ахед” и Амалия Ненова. Те, заедно с барабаниста Николай Данев – Mr. Brown Sugar, допринесоха за фънк звученето на Dirty Purchase. Всеки от нас дава идеи за репертоара, които заедно обсъждаме. Така преценяваме какво и как да изпълним. Формацията е голяма, стига до десет човека с пълна брас секция – два саксофона, тромпет и тромбон. Смея да твърдя, че това е първата българска формация от 90-те, която въведе този „брас модел” в клубната музика у нас.

Ето и как се заражда идеята след 20 години Dirty Purchase да издадат албум.

През последните няколко години по време на репетиции започнахме да сглобяваме различни теми, инструментални сола и текстове, без да имаме за цел това да се превърне в албум или конкретно да правим авторска музика. Така в процеса на работа създадохме All Your Love, Knock, Knock, Heat Inside. Първата ни авторска песен е Sweet Sensation, с нея преди години участвахме на конкурса на БНР – „Златна пролет”. Затова тя даде и име на целия албум. В него намерихме място и за няколко кавъра, тъй като винаги ги изпълняваме различно и феновете ни много ги харесват. Голяма част от песните в този компактдиск са записани на концерт в БНР.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00