Музикалните акценти в програмата на „Салон на изкуствата – 2016”

БНР Новини
Снимка: архив

Международният фестивал започна в началото на май, с предварителна програма. Националният дворец на културата е традиционен домакин на събитието. Неговият изпълнителен директор Мирослав Боршош, заедно със своя екип, се е постарал и тази година да представи интересна палитра от културни събития. В рамките на един месец ще се представят артисти от различни жанрове. Музиката има своето специално място в афиша на фестивала. Меломаните ще могат да се насладят на хорови изпълнения, джаз концерти, класическа музика, както и колаборация между тях. На 10 май хор „Космически гласове“ с диригент Ваня Монева изнесе концерт, посветен на големия български хоров диригент Васил Арнаудов. Произведения от български автори върнаха публиката към златните години на родното хорово изкуство, сред които творби на Добри Христов, Филип Кутев, Петър Льондев и много други. Една от тях е „Заспало е челебийче” от Николай Кауфман.

Официално XXI издание на „Салона на изкуствата” се открива на 11 май с концерта  „Балканска треска”. Ценителите ще чуят съчетание от различни жанрове в изпълнение на кавалджията Теодосий Спасов, китаристите Влатко Стефановски и Мирослав Тадич, както и музиканти от Симфоничния оркестър и Смесения хор на БНР. Това се случва под палката на Кристиян Ярви – един от най-иновативните диригенти на световната музикална сцена в днешно време. Ярви обича да синтезира класическа музика, рок и джаз. Създава този проект след среща с Горан Брегович, Теодосий Спасов, Влатко Стефановски и Мирослав Тадич. Така Кристиян Ярви открива богатството на балканската музика. На 11 май той за първи път ще застане пред българската публика.

Музикалната програма на фестивала продължава с концерт на Ангел Заберски трио и представяне на неговия втори албум Like Jazz. Меломаните ще могат да го чуят на 14 май, в зала №6. Музиката от този албум е вдъхновена от епохата на Романтизма, като талантливият пианист претворява по свой начин творби на Шуман, Чайковски и др.

Ден по-късно /15 май/ се отбелязва друго голямо събитие с участието на Теодосий Спасов (кавал), Дони (вокал), Група ОМ, Николай Иванов (китара, клавишни), Марина Великова (сопрано саксофон, вокал), Драган Милев-Дари (перкусия), Коцето Калки (вокал). Поводът – на 15 май се навършват 20 години от „Еверест-концерт”, записан в „Книгата на рекордите на Гинес”. На фона на документални филми от експедицията, музикантите, участвали в нея, ще изпълнят програма от този концерт.

На 17 май в зала №1 фънк формацията „Акага” ще изненада феновете си като излезе на сцената със струнния квартет Quarto Qvartet. Проектът,  който ги събира на една сцена се казва Libido project. Фънк, фюжън, джаз и класика ще се съчетаят с бийтовете на DJ Borche.

Същата вечер почитателите на класическата музика могат да чуят Камерен ансамбъл „Арс Музика”, който празнува 30 години от създаването си. Тази година светът отбелязва две знаменити годишнини – 260 г. от рождението на Моцарт и 160 г. от смъртта на Шуман. Произведения на тези велики композитори са в програмата на камерния състав.

„Нощи в бял сатен” е името на концерта, с който джаз примата Камелия Тодорова ще превземе сцената на зала №1 на 18 май. В компанията на Брас асоциация КОМБО, Софийска филхармония и Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов” тя ще възроди част от своите хитове. „Откритие”, „Прошепнати мечти”, „Не ме гледай така момче“ и още много други ще можем да чуем в аранжименти на Славил Димитров - диригент на НФХ. В концерта е включена и песента „Думите отлитат“:

Музикалната програма на XXI-то издание на „Салон на изкуствата“ включва и майсторски клас на Skiller, „65 години Национален фолклорен ансамбъл Филип Кутев”, симфоничен концерт „Апотеоз на красотата” с диригент Любка Биаджони, клавирен рецитал на пианиста Иван Янъков, концерт на джаз певицата Мирослава Кацарова и нейния проект Cinema и още много други артисти, които ще изпълнят залите на НДК до 11 юни със своята музика и талант. Пианистът Живко Петров ще представи своя първи солов класически албум After 4, за който получи и голямата награда „Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00