Химни, посветени на светите братя Кирил и Методий

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Всеучилищният химн в прослава на Св. св. Кирил и Методий е създаден от двама български учители. Автор на текста е видният писател и общественик Стоян Михайловски. Датата, написана от него под стихотворението е 15 април 1882 г. По онова време той е учител по френски език в гр. Русе. Девет години по-късно Панайот Пипков – композитор, капелмайстор и преподавател по музика в Ловеч, получава задача да напише нова песен за празника на светите братя. Така се ражда „Върви, народе възродени“ – една от най-хубавите песни в нашата музикална литература. Годината е 1901-ва.


Какви трепети тоя ден възбужда във всяка българска душа, каква зариста, чиста, мила радост лъхва въз нас от тоя майски ден, заедно с миризмите на люлеките и на здравеца! Има някаква великденска тържественост в тоя ден, светъл и благодатен. Защото и 24 май (11 май стар стил) е един Великден, Великден на духа и на просветата, на възкресението на новите надежди и през векове заспалите сили на един народ, лишен от велики традиции и жаден за тях – думи на големия български поет Иван Вазов. В спомените си той пише още, че още преди отбелязвали празника с огромен ентусиазъм и тържественост. На този ден звучали и революционните възрожденски песни.

В края на ХIХ – началото на ХХ век почти всички наши професионални композитори пишат хорови и училищни песни за Деня на Св. св. Кирил и Методий (както го наричали тогава) по текстове на известни поети. За съжаление, не всички автори са останали в историята. Една от творбите, създадени по онова време е „Този празник“ по текст на Йоаким Груев. Според публикация от 1906 г., музиката е от Атанас Бадев. „Тоя празник нам дарява нова дързост, нов живот, към наука ободрява наший български народ…“


Както е известно, големият руски композитор Пьотр Илич Чайковски също създава химн за светите братя Кирил и Методий – през 1885 г., когато в Русия тържествено отбелязвали 1000 години от смъртта на Методий. Творбата на Чайковски била изпълнена от възпитаниците на духовните училища в Русия на 6 април, преди да започне всенощното бдение за светите братя.


През 1863 г. е отбелязана друга важна дата – 1000 години от Моравската мисия на Кирил и Методий. Освен в Прага и Виена, празненства по този повод се провеждат също в Рим и Брюн (днешния град Бърно). В Рим изпълняват тържествения химн на най-известния унгарски композитор и пианист Ференц Лист „Славимо славно, славени“ („Възславяме славно, славяни!”), композиран специално за случая.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00