„My Cinema” – нов албум на джаз певицата Мирослава Кацарова

Снимка: личен архив
Филмите и музиката отдавна са възприети като едно цяло. Често човек прави асоциация за някой любим филм от музиката в него. Това бе и причината джаз певицата Мирослава Кацарова, заедно с Веселин Веселинов Еко (бас), Мирослав Турийски (пиано) и Христо Йоцов (ударни) да направи един музикален експеримент, а именно – да интерпретират по свой начин теми от любими нейни филми. Сред тях са „Модерни времена“ на Чарли Чаплин и песента от него „Smile“, „Cucurrucucu, Paloma“ от филма „Говори с нея“ на Алмодовар, емблематичната песен „Black Orpheus“ от едноименния филм, фантастичната любовна мелодия от „Un homme et une femme“ („Един мъж и една жена“).

Своето място имат и композиции, вдъхновени от два от най-красивите филми на Вим Вендерс – „Криле на желанието“ и „Пина“. Музикалният откъс, взет от „Криле на желанието“ е допълнен от авторски текст на Мира. В песента звучат и прекрасните стихове на Петер Хандке, които са вплетени от Вендерс и във филма. Към музиката от „Пина“, Мира е добавила свой текст на френски и новата пиеса е озаглавена „Le Tango Solitaire“.

Ето какво споделя Мирослава Кацарова за този проект:

Беше ми много трудно да избера любимите си песни, за да ги изпея в концертната програма, която се нарича Cinema. Спрях се на тези, които са ми много скъпи и ги свързвам с мои лични преживявания и емоции. Не на последно място е и чисто музикалният момент, тъй като сред тях има такива композиции, които съм мечтала – да изпълня. Когато преди две години споделих с басиста Веселин Веселинов – Еко моята идея да направя филмов проект, той много се зарадва. Така двамата започнахме да работим, присъедини се и пианистът Мирослав Турийски, с когото си сътруднича от няколко години. В крайна сметка с него се спряхме на седем пиеси. Към тях прибавихме още три негови композиции, специално създадени за албума. Това е нашата гледна точка върху тези толкова познати филмови мелодии. Мисля, че в проекта до голяма степен сме вложили нашата лична естетика. От друга страна историята във всяка лента сама по себе си е богата на образи и асоциации, а изразена чрез музиката се превръща в един невидим филм. Това преплитане изпълни албума със силна емоция. Когато човек преработва една тема, не е достатъчно само да промени хармонията. Трябва да се „вгради“ в музиката, да остави част от себе си. На това съм се научила през годините, благодарение на факта, че до мен са заставали силни фигури като музиканти. От тях съм разбрала, че не трябва да разчитам само на талант и труд, но и на смелост и дързост. Да се опитам да направя нещо, което досега не съм правила и да видя дали ще се получи. Това е смисълът на музиката – да те накара да бъдеш самия себе си.

Изминаха две години от началото на проекта Cinema, като за този период сме направили повече от 15 концерта из цяла България – продължава своя разказ певицата. – Това, което осъзнах при срещата си с публиката е, че тази музика въздейства на хората. Виждам емоциите по лицата им. Това беше много важно и за нас, които работихме върху албума. Обменът на любов и чувствителност се усещаше много плътно. Правейки равносметка осъзнах, че е имало смисъл да го направя. Много хора ми пишеха и проявяваха интерес към детайли в песните, които са чули на концертите. Не исках тази музика да изчезне във времето и да потъне в забрава след приключване на сценичното ѝ представяне. Вложили сме много труд в осъществяването на проекта Cinema. Влязохме в студио и го записахме. Променихме малко заглавието, наричайки го My Cinema. Явор Димитров направи постпродукцията.

Андреа Мориконе е автор на музиката от „Ново кино Парадизо“.Малко хора знаят, че той е нейният създател, тъй като е работил по саундтрака на филма, заедно с баща си Енио Мориконе. За текста към тази мелодия певицата е поканила поета Елин Рахнев.

Албумът „My Cinema“ ще бъде представен на 31 май в София, в Литературен клуб „Перото“. Концертът ще събере почитателите на музиката, киното и книгите в един общ споделен миг.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00