Певицата Петя Данкова е изключително талантлив музикант, който едва сега показа пред по-широк кръг публика невероятния си глас, съчетан с перфектна вокална техника. Причината да се говори повече за нея в последно време е излизането на дебютния й албум „Sweet or Bitter“. Петя представи проекта си на джаз фестивала „A to Jazz“, който се състоя преди броени дни в София.
„Sweet or Bitter“ представлява синтез от джаз, рок, соул и R&B, преплетени в интересни аранжименти. В тях своето майсторство са вложили Мирослав Иванов (китара), Божидар Василев (тромбон), Радослав Славчев (баскитара), както и самата изпълнителка.
Винаги съм си мислила, че ще стана цигуларка. Свиря от малка и през годините съм вложила много труд и енергия в изграждането си като музикант. В гимназията започнах да се занимавам с оперно пеене, но реално никой не ме е учил на поп и джаз интерпретация и вокална техника. Участвах в група „Индиго“, създадена от майка ми. А оттам, заедно с още пет момичета направихме и „Индиго кламер“ – етно-джаз състав, който аз започнах да ръководя в даден момент. Голямо влияние върху развитието ми като певица оказаха Вики Алмазиду, Милчо Левиев и Валери Костов. Те ми посочиха един различен път в моята музикална подготовка. А що се отнася до вокална ми техника – натрупах голям опит, търсейки начини как да изпея дадена песен или фрагмент. Всичко, което съм научила от цигулката като методика, аз го прилагам и върху гласа си. Както знаем, това е най-съвършения инструмент.
В дебютния си албум „Sweet or Bitter“, Петя Данкова е включила десет композиции, като три от тях са на български език.
Реално от четири години и половина работя върху този албум, като през цялото време се усъвършенствам – продължава своя разказ Петя Данкова. – Но явно досега не съм била достатъчно зряла за него, защото всичко като краен продукт се получи през последната година. Аранжиментите направихме заедно с Мирослав Иванов, Божидар Василев, Радослав Славчев, Светослав Сотиров. От тях научих много, тъй като са ценни и като хора, и като професионалисти. Специфичното е, че всяка една от песните в „Sweet or Bitter“ е реална и изживяна от мен история. Издадох този албум сега, защото прецених, че в него е вложена дадена енергия. Тя трябва да излезе навън, за да освободи място на нещо ново и да продължа напред.
В началото на септември Петя Данкова има желание да направи още едни концерт, след което ще снима и клип към песента, дала име на албума – „Sweet or Bitter“. Музикалният продукт вече се разпространява по всички интернет платформи.
Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..
Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..
Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..
За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..
Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..
Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..
Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..