Петя Данкова с дебютен албум – „Sweet or Bitter“

Снимка: личен архив

Певицата Петя Данкова е изключително талантлив музикант, който едва сега показа пред по-широк кръг публика невероятния си глас, съчетан с перфектна вокална техника. Причината да се говори повече за нея в последно време е излизането на дебютния й албум „Sweet or Bitter“. Петя представи проекта си на джаз фестивала  „A to Jazz“, който се състоя преди броени дни в София.

„Sweet or Bitter“ представлява синтез от джаз, рок, соул и R&B, преплетени в интересни аранжименти. В тях своето майсторство са вложили Мирослав Иванов (китара), Божидар Василев (тромбон), Радослав Славчев (баскитара), както и самата изпълнителка.

Завършила класическо музикално образование, Петя Данкова продължава да се развива и като артист, и като преподавател. Любовта й към музиката, насочва певицата към създаване на собствена школа. Ето какво сподели още за Радио България:

Винаги съм си мислила, че ще стана цигуларка. Свиря от малка и през годините съм вложила много труд и енергия в изграждането си като музикант. В гимназията започнах да се занимавам с оперно пеене, но реално никой не ме е учил на поп и джаз интерпретация и вокална техника. Участвах в група „Индиго“, създадена от майка ми. А оттам, заедно с още пет момичета направихме и „Индиго кламер“ – етно-джаз състав, който аз започнах да ръководя в даден момент. Голямо влияние върху развитието ми като певица оказаха Вики Алмазиду, Милчо Левиев и Валери Костов. Те ми посочиха един различен път в моята музикална подготовка. А що се отнася до вокална ми техника – натрупах голям опит, търсейки начини как да изпея дадена песен или фрагмент. Всичко, което съм научила от цигулката като методика, аз го прилагам и върху гласа си. Както знаем, това е най-съвършения инструмент.

В дебютния си  албум „Sweet or Bitter“, Петя Данкова е включила десет композиции, като три от тях са на български език.

Реално от четири години и половина работя върху този албум, като през цялото време се усъвършенствам продължава своя разказ Петя Данкова. Но явно досега не съм била достатъчно зряла за него, защото всичко като краен продукт се получи през последната година. Аранжиментите направихме заедно с Мирослав Иванов, Божидар Василев, Радослав Славчев, Светослав Сотиров. От тях научих много, тъй като са ценни и като хора, и като професионалисти. Специфичното е, че всяка една от песните в „Sweet or Bitter“ е реална и изживяна от мен история. Издадох този албум сега, защото прецених, че в него е вложена дадена енергия. Тя  трябва да излезе навън, за да освободи място на нещо ново и да продължа напред.

В началото на септември Петя Данкова има желание да направи още едни концерт, след което ще снима и клип към песента, дала име на албума „Sweet or Bitter“. Музикалният продукт вече се разпространява по всички интернет платформи.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00