„Плискарт“ представя One Woman Show на Маргарита Спасова

Маргарита Спасова
Снимка: личен архив

Програмата на Маргарита Спасова със сигурност ще привлече вниманието на публиката. Тя изпълнява авторски пиеси на виола, като записва по време на концерта отделни фрагменти, а след това ги възпроизвежда, наслагвайки други звучности с инструменти и глас. Така произведенията носят отпечатъка на момента, в който са създадени, настроението на публиката и самата изпълнителка. Концертът на Маргарита е на 30 юли, от 18 ч., в рамките на Летния фестивал в гр. Плиска, организиран от фондация „Плискарт“.

Фестивалът започна с програма, поднесена от солисти на Варненската опера. Антоанета Маринова, Вяра Железова и Илко Захариев, в съпровод на Жанета Бенун – пиано, изпълниха откъси от популярни опери, оперети, мюзикъли, както и руски романси. В афиша на събитието беше и концерт на трима пианисти – Мириам Люти от Швейцария, Цоньо и Иван Керековски – баща и син. Те представиха творби от епохата на романтизма, а също – джаз и поп. Фестивалът завършва на 30 юли с Оne Woman Show на Маргарита Спасова. Всички програми са подготвени от изпълнителите специално и „по мярка“ за нашия малък форум – казва Венециела Найденова, основател на фондация „Плискарт“ и артистичен директор на фестивала. Тя живее от години в Швейцария, където преподава пиано, организира различни музикални събития. През есента на 2015 г. се проведе първият музикален фестивал в Плиска – първата столица на Дунавска България и мястото, в което Венециела построи чудесна концертна зала.

Става дума за камерна концертна зала, намира се на ул. „Пирин“ – пояснява тя. – Стопанисва се от фондация „Плискарт“, която постепенно започва да развива дейност. Този летен фестивал е една от проявите на фондацията. В събота е концертът на Маргарита Спасова – много интересен музикант и артист. Свири на барокова цигулка, електрическа виола, използва Loop Station и Beatbox, пее на немски, английски и български. Мисля, че това е нейният първи концерт у нас. Целта на нашата фондация е да направим нещо за културния живот в град Плиска. Това е не само място, свързано с историята на България. Всички ние, които работим за „Плискарт“, обичаме града, свързан с детските ни спомени. Дори само това, че хората от този неголям град ще се докоснат до класическата музика и ще я обикнат, си струва усилията. Надяваме се следващото лято базата да е завършена изцяло, за да направим и летни курсове за млади музиканти. Те ще имат чудесната възможност да творят, да свирят и да пеят. Идеята е мястото да се превърне в арт резиденция, в музикално и културно средище. За мен всичко това е свързано с любовта към изкуството, с приятелството, което се ражда между хората, когато споделят тази любов. Може да звучи наивно, но ми се струва, че всеки може да прави това, което обича, да влага цялата си енергия. Така светът става по-добър.


Няколко думи и за Маргарита Спасова – родена е в София, в семейство на музиканти. Баща й е композитор и преподавател по музикална теория, майка й – научен работник, автор на сериозни изследвания. Заниманията си по цигулка Маргарита започва едва на 4-годишна. Завършила е Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София. От 1990 г. семейството живее в Германия, където тя продължава образованието си. Завършва инструменталния отдел на Folkwang universitat в гр. Есен, в класовете по цигулка на проф. Петер Даниел и проф. Яцек Климкевич. След дипломирането специализира още две години барокова цигулка във Висшето училище по музика в Кьолн при проф. Ричард Гвилт. Специализирала е бароков обой и джаз-цигулка в същото училище. Има активна концертна дейност в Германия и Европа, както и участия в различни барокови оркестри, между които La Stagione Frankfurt, L´Arte del Mondo, Concert Rojal Köln, Lukas Orchester Stuttgart и др. От 2013 г. започва да композира и експериментира на няколко инструменти (цигулка, виола, китара, обой), в гранични области между класика, джаз, поп и world music, включвайки Beatboxing и Loop Station. Многостранният ѝ талант, както и съчетаването на различни стилове и звучности прави музиката й наистина неповторима.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00